3°Cicon

icon Infocentrum: 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00

Otevírací doba informačního centra

Pondělí 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Úterý 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Středa 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Čtvrtek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Pátek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Sobota Zavřeno Neděle Zavřeno
icon icon icon
cs arrow
  • English
  • Deutsch
icn
Otevři okno do historie a prohlédni si starou Aš

Otevři okno do historie a prohlédni si starou Aš

iconZačít objevovat
overlay overlay
img

Přeneste se v čase a nechte si vyprávět historické událostiUnikátní aplikace timeTRIP umožňuje pomocí chytrého telefonu nebo tabletu nahlédnout do několika letopočtů a zjistit, jak Aš tehdy vypadala a dozvědět se zajímavosti o její historii. Putování po místech a datech začíná na Goethovo náměstí, odkud pokračuje přes Evangelický kostel až do současného parku Historie. 
Jak to funguje

Prohlížení historických 3D objektůPro prohlížení historických 3D objektů stačí na konkrétním místě namířit chytrý telefon nebo tablet na místo, kde se historický objekt původně nacházel a nechat se přenést do minulosti.


img
img
img

Jedná se o unikátní mobilní aplikaci, která umožňuje cestování časem a představuje zcela nový způsob objevování zaniklých památek formou ojedinělých výletů do historie.Aplikace timeTRIP zobrazuje historické objekty pomocí virtuálních 3D modelů v reálném čase na displeji vašeho mobilního zařízení, a to ve skutečné velikosti a přesně v místě, kde se památky původně nacházely. Pohybem sledovacího zařízení lze objekty pozorovat, jako by před vámi skutečně stály a vnímat tak historická místa v autentickém kontextu.

Aplikaci timeTRIP lze použít nejen pro prezentaci exteriérů, ale také pro zobrazení interiérů budov, a každý objekt lze navíc prohlížet v různých historických obdobích. Součástí systému jsou také dobové fotografie, videa a další informace. Za navštívení historických míst získá cestovatel navíc suvenýr v podobě virtuálního 3D modelu historické památky, který si poté bude moci v aplikaci kdykoliv prohlédnout

 


1#

Virtualizace Goethovo náměstí a evangelického kostela

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

290 m

Časová náročnost:

15 min

Otevírací doba:

Ne

Projděte se na Goethově náměstí na počátku 20. století a připravte se na setkání s J. W. Goethem, Gustavem Geipelem, Konradem Henleinem nebo s mýtickou postavou zvanou Nahřbetskoč. Ti všichni vám poví svůj ašský příběh, stačí dobře poslouchat.

icnodkaz icnmapa

2#

Příběh Goethova náměstí

Vzdálenost od IC:

348 m

Příběh Goethova náměstí sledujeme přibližně od roku 1900, kdy náměstí tehdy zvané Tržní, funguje jako obchodní centrum města a probíhá zde čilý ruch. V roce 1929 je zbourán první blok domů zvaný Špalíček, jednoduše proto, aby na náměstí bylo více místa. Ve 30. letech ho následuje zboření dalších sousedních domů. K fatální změně však dochází po r. 1945 v souvislosti s vysídlením německého obyvatelstva. Domy byly nejprve vyrabovány a záměrně poškozovány. Neobydlené a neudržované domy, postižené navíc působením spodní vody, začaly chátrat. Jejich stav se stal neudržitelný a v polovině 50. let 20. století bylo rozhodnuto domy zbourat a nahradit je socialistickou výstavbou, ke které však paradoxně nikdy nedošlo. Jediný, kdo zůstal, je J. W. Goethe, který zaujatě pozoruje krystal egeranu.

icnmapa

3#

Barokní podoba evangelického kostela a elektronické varhany

Vzdálenost od IC:

534 m

Obyvatelstvo Aše v historii tíhlo k evangelické víře. To dosvědčoval krásný evangelický kostel, na který upomíná památník. Slávu a atmosféru tohoto křesťanského svatostánku zažijete díky prohlídce jeho prostor. Už vidíte ty unikátní varhany, ve své době největší v Evropě?

icnmapa

4#

Park Historie

Vzdálenost od IC:

420 m

Jen co projdete pod nejstarší ašskou památkou, kamenným mostem, otevře se vám pohled do parku Historie. Užijte si procházku pod korunami stromů, při které otevřete pomyslné okno do několika historických dob. Průvodci čekají! S kým se setkáte?

icnmapa