Objevte krásy pohraničí na cyklotrase 2067! Cesta vás zavede od bavorských hranic přes historickou Libou až k Lužné, kde se snoubí příroda s památkami.
Cyklotrasa 2067 nabízí jedinečnou možnost prozkoumat pohraniční oblast, kde se prolínají historie, kultura a příroda. Trasa začíná v Bavorsku, odkud se odklání z evropské cyklotrasy EV13, a směřuje k české hranici. Představuje fascinující cestu po místech, která mají své kořeny v minulosti, a přitom jsou silně spjata s okolní krajinou. První zastávkou je Kaple Ackerl, romantické místo na pomezí Čech a Německa, ideální pro krátkou přestávku a užívání si přírody.
Pokračujete do Libé, obce, která si uchovává stopy složité historie. Odbočíte k zámku, kde se odráží bohatá minulost a rekonstrukce, jež ukazují proměny hradu a zámku v čase. Po cestě k Hůrce, na které narazíte na kapličku a nenápadný pomníček, vás trasa přivede k místům, která připomínají dramatické události 20. století. Nakonec zavítáte do Lužné, osady známé jako Sorkov, která spojuje přírodní krásy s historickým dědictvím a nabízí pokračování do dalších míst na Ašsku. Tato cyklotrasa je ideální pro milovníky historie, přírody i cyklistiky, kteří chtějí poznat nejen krásy, ale i příběhy, které tato krajina skrývá.
Kaple Ackerl
Naše cyklotrasa začíná v Bavorsku, kde odbočuje z evropské trasy EV13 poblíž Häusellohe. Můžete se vydat směrem na Selb nebo pokračovat po EV13 na Silberbach, ale naše trasa míří k hranici a do Čech. Hranici překračujeme u bývalého Liebensteiner Tor, kde dnes stojí lesní kaple Ackerl. Toto romantické místo je ideální k odpočinku a krátké procházce v okolí.
Libá
V Libé stojí hostinec s dlouhým názvem, který dříve sloužil jako tělocvična a později taneční sál, kde se scházeli členové nacistické strany. Po válce se zde sociální demokraté shromažďovali, a dokonce zde bylo první kino, které promítalo až do roku 1988. Poté budova chátrala a v roce 2002 byla stržena.
Cyklotrasa vede prudkými zatáčkami k zámku, poblíž kterého stála první německá škola. Česká škola byla v Libé otevřena až v roce 1925, i přes odpor místních Němců. Po Mnichovské dohodě byla česká škola zrušena, ale po válce byla znovu otevřena v budově německé školy. Po roce 1952 se přesunula do nové budovy, kde funguje dodnes.
Libá, zámek
Zámek Libá, ležící na severozápadním okraji obce, kousek od hranic s Německem, je místem s bohatou historií. I když rekonstrukce stále pokračují, část interiéru je již zpřístupněna díky expozici "Běh času", která ukazuje vývoj hradu a zámku. Výstava je rozdělena do tří částí: historie hradu, opravy a budoucnost.
Zajímavé jsou nejen zrestaurované vnitřní prostory, ale také věž s kruhovým půdorysem, tajemné sklepení a skalní atrium.
Výklenková kaple
Po výjezdu z Libé uvidíme na levé straně cesty malou kapličku, dnes žlutou, původně bílou. Kaplička byla postavena údajně pro dceru rodu Zedwitzů, která se provdala do sousedního hradu. Rodiče jí nechali kapličku postavit na vyvýšenině, aby ji dcera při pohledu z nového hradu mohla vidět a vzpomínat na domov. Kaplička je chráněná jako lidová architektura. Po zastávce pokračujeme po silnici na rozcestí k Hůrce.
Pomníček u Hůrky
Jen 100 metrů od předchozí odbočky, mezi stromy vlevo, stojí nenápadná kamenná mohyla z roku 1948. Připomíná střet pohraničníků s převaděčem, který brutálně napadl strážmistra Josefa Hadáčka a jeho kolegu. Hadáček útok přežil, ale zůstal ochrnutý. Paradoxně dnes jméno útočníka figuruje na památníku obětí totality v Chebu. Po krátké zastávce pokračujeme směrem na Lužnou.
Lužná – Sorkov
Vjíždíme do osady Lužná, dříve zvané Sorghof, dnes známé jako Sorkov. Bývalý poplužní dvůr s ovčínem kdysi patřil k panství Libé. Na blízké křižovatce naše trasa končí, napojuje se tu cyklotrasa 2057. Pokud máte chuť pokračovat, můžete se vydat směrem na Ostroh a navštívit hrad Seeberg.