Úvod / Zážitky / Cyklistika
Cyklotrasa 2065: Mezi pohraničními vesnicemi: Kančí údolí – Polná – Hazlov – Vojtanov
Cyklotrasa 2065 vás provede krásným pohraničním regionem, kde příroda a historie splývají v jedno. Trasa začíná v Kančím údolí, pokračuje přes historickou Polnou a Hazlov s rekonstrukcí zámku, a končí ve Vojtanově, kde se napojuje na Krušnohorskou magistrálu. Cesta nabízí nejen malebné výhledy, ale i pohled do fascinující minulosti těchto obcí.
Cyklotrasa 2065 vás provede regionem Ašska, kde se snoubí přírodní krásy s bohatou historií. Začíná v Kančím údolí a pokračuje přes Polnou, Hazlov až do Vojtanova. Na cestě budete moci obdivovat jak impozantní přírodu, tak zajímavé historické památky, které vyprávějí příběhy dávných dob. Trasa vás zavede do obcí s fascinujícím dědictvím, od polní krajiny u Smrčin, přes pozůstatky pohraničního pásma, až po zrekonstruovaný zámek v Hazlově. Na závěr se připojíte k známé Krušnohorské magistrále, což vám nabídne možnost pokračovat v objevování dalších krásných koutů regionu.
Kančí údolí
Na rozcestí u Kančího údolí začíná cyklotrasa 2063. Místo je obklopeno krásnou přírodou – nad údolím se tyčí Jelení vrch (627 m) a Kozina (642 m), a potok, který tudy protéká, byl kdysi známý jako Pstruží potok.
Polná
Trasa pokračuje směrem od bývalé pohraniční roty. Polná leží na okraji přírodního parku Smrčiny. Od roku 1307 byla součástí panství Zedtwitzů a později se stala součástí okresu Aš. Po 2. světové válce byla většina obyvatel vysídlena. Dnes je Polná součástí obce Hazlov. Z historické zástavby se zachovala zemědělská usedlost čp. 10 s hrázděným štítem a kaplička se lidovou výzdobou. Polná je známá i několika náboženskými památkami, jako jsou boží muka a kříže.
Hazlov
Hazlov, jedna z nejstarších obcí na Ašsku, má kořeny v 12. století. Původně patřil rytířům, kteří se proslavili loupežemi. V 17. století přešel do rukou Moserů, kteří obnovili pivovar a postavili kostel. Románský hrad byl přestavěn na zámek, ale po druhé světové válce zchátral. Zůstaly pouze kostel Povýšení svatého Kříže a pivovar. V roce 2018 začala rekonstrukce zámku. Obecní úřad a knihovna se přestěhovaly do první zrekonstruované budovy. Kavárna a čítárna v opravené pavlači byly financovány z odměny za titul Vesnice roku 2019. Rekonstrukcí prošla i schodišťová věž, z níž se v budoucnu otevře krásný výhled na okolí.
Vojtanov
Na křižovatce v centru Vojtanova končí cyklotrasa a napojuje se na cyklotrasu 23, známou jako Krušnohorská magistrála, která spojuje Český les a Krušné hory. Vojtanov, kdysi jedna z největších obcí na Chebsku, dnes patří mezi malé vesnice, ale stále je známý jako hraniční a celní bod mezi Českem a Německem. Obec byla založena koncem 13. století a její název pochází z německého „Rychtářova mýtina“. V minulosti byla známá svou prosperitou, především díky silnému spojení se světem a levné pracovní síle. Kolem roku 1935 měla vesnice 650 obyvatel, ale nikdy neměla vlastní kostel ani hřbitov. Dnes je známá asijskými tržnicemi a historickými památkami, včetně bývalých textilních továren a železničního spojení.
Schönberg (Krásná Hora)
Krátká odbočka vás zavede do saského Schönbergu, nejjižnější obce Saska, která vznikla před rokem 1234. Silnice, označená jako cyklostezka, vás provede až sem. V Schönbergu můžete navštívit evangelický kostel, zámek s parkem, rozhlednu na Kapellenbergu (759 m), předhistorické tvrziště, a na opačné straně silnice chráněný rybník Großer Teich a minerální pramen Säuerling. Po prohlídce se vrátíte zpět do Vojtanova a můžete pokračovat po cyklostezce Krušnohorské magistrály.
Ukaž na mapě