Vydejte se po stopách historie a přírody! Cyklotrasa vás zavede z rozcestí Nad Peklem přes zaniklé vesnice, šlechtická sídla i divoké pastviny až do lázeňského Bad Elsteru.
Objevte cyklotrasu 2059, která vás zavede z rozcestí Nad Peklem až do lázeňského Bad Elsteru. Projedete chráněnou přírodou s mokřadními nivami, zavítáte k opuštěné rotě Újezd, poznáte zaniklé vesnice i pozůstatky šlechtických sídel rodu Zedtwitzů. Cesta vás provede historií, zapomenutými příběhy i krásnou krajinou, která se postupně vrací do své přirozené podoby. Na konci vás čekají minerální prameny a pohoda německého lázeňského města.
Nad Peklem
Na rozcestí Nad Peklem (s cyklotrasou 2058) překročíte Lužní potok a vstoupíte do chráněné oblasti Bystřina a Lužní potok. Tato lokalita ukrývá vzácné druhy, jako perlorodku říční a motýla hnědáska chrastavcového.
Pokud máte chuť na klidný úsek plný mokřadních niv a divoké přírody, tahle odbočka rozhodně stojí za to!
Rota Újezd
Po 2,5 km dorazíte na křižovatku u bývalé roty Újezd, která střežila hranice v 70. letech. Po roce 1990 byla opuštěna a dnes jen chátrá.
Na místě zaniklé obce Újezd se kdysi rozkládaly husté lesy, které osídlili první hutníci ve 12. století. V roce 1946 byli obyvatelé vysídleni a o pár let později byla ves zničena. Dnes tu najdete opuštěný hřbitov a restaurovaný válečný pomník – poslední připomínku této kdysi živé osady.
Štítary
Po 3,6 km dorazíte do Štítar, kdysi samostatné obce, dnes jen pár domků podél silnice. Historie sahá až do roku 1342, kdy zde stálo pět zemědělských dvorů.
Ve své době měly Štítary školu, železniční zastávku i elektrárnu. Oblíbeným výletním místem byl Panský rybník a hostinec „U Dubu“. Po roce 1945 však ves postupně zanikla – většina domů byla vyrabována a srovnána se zemí.
Dnes tu najdete nejen pozůstatky minulosti, ale i Pastevní rezervaci Štítary, kde od listopadu 2023 spásají krajinu tři klisny exmoorských koní. Rezervaci spravuje obec Krásná a nabízí jedinečný pohled na přirozeně se obnovující přírodu.
Krásná
Po 5,4 km dorazíte do Krásné, kdysi významné obce s více než 2200 obyvateli. Dnes zde žije jen zlomek původního počtu, ale historie je stále patrná.
Ve 17. století tu stál barokní zámek Zedtwitzů, který po požáru v roce 1828 přivedl rod do dluhů. Po válce se o něj nikdo nestaral, až byl v 60. letech zbořen. Dodnes z něj zůstala jen část vstupní brány.
Z původní zástavby mnoho nezůstalo, ale zachoval se dům čp. 89 z roku 1793. Krásná bývala také domovem Ašského pivovaru, kde se od roku 1898 vařilo pivo.
Dnes je Krásná klidnou obcí, která leží na křižovatce cyklotras a nabízí ideální zastávku na cestě krajinou s bohatou historií.
Podhradí
Po 9,2 km vás vítá Podhradí, nejstarší obec Ašska, kdysi mocenské centrum rodu Zedtwitzů. Dominantou je hrad Neuberg, jehož 22metrová válcová věž stojí dodnes. Hrad byl několikrát dobýván, opuštěn v 16. století a z většiny zanikl.
Kousek od hradu stával renesanční zámek, který po požáru v roce 1902 chátral a byl v 60. letech zbořen.
Další zastávkou je kostel Dobrého pastýře (1682), nejstarší evangelický kostel v bývalém Rakousku-Uhersku. U něj najdete památníky válečným obětem.
Podhradí kdysi žilo textilem – továrna Adler a Nickerl vyráběla šatovky pro celý svět, později sloužila jako úpravna látek pro Textilanu.
Dnes zde najdete zachovalé památky, krásné výhledy a ideální místo na odpočinek před dalším šlapáním.
Kopaniny
Po 11,5 km dorazíte do Kopanin, kde kdysi stál zámek rodu Zedtwitzů, vystavěný na místě jejich původního hradu. Po roce 1945 chátral, v 70. letech byl stržen a poslední zachovalá konírna shořela v roce 2007. Po požáru v roce 2003 zůstal v troskách tento zámecký objekt, který od roku 2013 postupně obnovuje rodina Františka Hupky.
V horní části obce objevíte bývalou školu lemovanou staletými stromy a tři mlýnské kameny, pozůstatky dávných mlýnů na Bílém Halštrově. Za zastávku stojí i kostel Nejsvětějšího srdce Páně (1890) a hrobka rodu Zedtwitzů.
Kopaniny kdysi oplývaly hospodami – dnes tu už žádnou nenajdete, ale na chvíli si tu odpočinete a nasajete atmosféru starých časů.
Doubrava
Po 12,5 km dorazíte do Doubravy, kde můžete ochutnat minerální pramen, podobný těm v nedalekém Bad Elsteru. Jižně od Bílého Halštrova najdete pozůstatky slavné papírny z roku 1620, která kdysi exportovala ruční papír do celé Evropy. Dnes náhon papírny pohání malou vodní elektrárnu.
Nad Halštrovským potokem stojí novorománský zámeček, jediné dochované panské sídlo rodu Zedtwitzů. Původně vznikl kolem roku 1600, později byl přestavěn v novogotickém stylu, jednu dobu sloužil jako restaurace a dnes bohužel chátrá.
Z Doubravy pokračujte po Halštrovské stezce (Elster Radweg) do Německa. Po 2 km dorazíte do lázeňského města Bad Elster, kde najdete 12 minerálních pramenů a krásné okolí ideální k odpočinku.