Vyrazte na cyklotrasu 2057 a objevte nejzápadnější kout Česka! Trasa spojuje Hranice s Skalkou u Chebu a provede vás zapomenutými vesnicemi, historickými památkami i krásnou přírodou Ašska. Čekají vás hraniční stezky, Goethovy skály i hrad Seeberg.
Vydejte se na trasu, která vás provede západními Čechami podél historických hranic. Cyklotrasa 2057 spojuje Hranice s Chebskem a nabízí jedinečnou kombinaci přírody, historie i zajímavých zastávek. Projedete bývalými osadami, kolem zapomenutých památek i přes místa, kde se psaly dějiny.
Cesta začíná na hraničním přechodu Hranice–Ebmath, kde dříve stávala celnice a hostinec. Přes nejzápadnější české obce vede podél původních továrních stezek a bývalých pohraničních kasáren, připomínajících minulost kraje. V Aši si můžete udělat odbočku na vrch Háj s rozhlednou nebo navštívit muzeum, kde uvidíte unikátní sbírku rukavic zapsanou do České knihy rekordů.
Dál trasa pokračuje přes Výhledy a Nebesa s nádhernými panoramaty až k Goethovým skalám. Cyklotrasa končí u přehrady Skalka, kde se můžete napojit na Krušnohorskou magistrálu. Ať už jedete na pohodový výlet nebo sportovní jízdu, cyklotrasa 2057 vám nabídne nezapomenutelné zážitky!
Hraniční přechod Hranice –Ebmath
Dříve jen pro pěší a cyklisty, dnes tudy projíždějí i auta. Stará silnice, po které vede naše cyklotrasa, je zavřená pro provoz a slouží jen turistům a cyklistům.
V lese napravo kdysi stála osada Finke (Pěnkava) s devíti domky a továrnou na barvení látek, zanikla hned po roce 1946. Na hranici bývala celnice a hostinec „Zur Erholung“ – tedy „Na zotavenou“.
Hranice
Nejzápadnější město Česka, leží v Ašském výběžku, kde se setkávají Čechy, Bavorsko a Sasko. S historií sahající do 15. století a cyklotrasami vinoucími se podél historických hranic je ideálním cílem pro cyklisty.
Místní trasy vás provedou nejen po bývalých továrních stezkách, ale i přes hraniční přechody, otevřené v rámci Schengenu.
Milovníky historie zaujme památník RAF, připomínající sestřelení britského bombardéru, nebo starobylé kostely a městská zástavba.

Pastviny
Malá ves (dříve Friedersreuth) leží v nadmořské výšce 628 m, jen 4 km jihozápadně od Hranic a kousek od německé Faßmansreuth. Kdysi tu stálo přes 160 domů a žilo přes 900 obyvatel.
První zmínky sahají do roku 1413, kdy ves získali Zedtwitzové. Pastviny zažily průmyslový rozvoj, pruskou okupaci i výstavbu školy (1893), kterou v roce 1962 nahradila kasárna Pohraniční stráže. Po odsunu Němců byla většina domů zbořena.
Dnes tu najdete jen pár domů, ale i pozůstatky historie – pomník padlým z 1. světové války a vojenské okopy z roku 1962.
Kamenná
Kamenná, část obce Krásná, leží v nadmořské výšce 560 m, jen kousek od Aše. Vesnice kdysi čítala přes 600 obyvatel, dnes jich tu žije necelá padesátka.
První zmínka pochází z roku 1612, ves patřila Zedtwitzům. Kamenná měla vlastní školu, kapelu i železniční zastávku. Po odsunu Němců se vylidnila a mnoho domů bylo zbouráno.
Dnes tu najdete několik rybníků, chatovou osadu Černý Luh s oblíbeným koupáním a památný strom – Štítarský klen. Nedaleko leží zámeček Větrov (dnes uzavřený), známý z knihy a filmu Indiáni z Větrova.
Smrčina
Jen 3 km severně od Aše kdysi stával zámek Smrčina, letní sídlo rodu Zedtwitzů. Postaven byl v roce 1690, postupně přestavován a na počátku 20. století jej koupil průmyslník Wilhelm Fischer.
Po roce 1945 zámek chátral, sloužil státním statkům jako kanceláře a jídelna. Nakonec byl v roce 1963 stržen – dnes zde najdete jen silážní jámu.
Krásná
Krásná, nejzápadnější obec Česka. Nabízí skvělé trasy, včetně stezek 2058 a 2059, a napojení na německé cyklotrasy. Vydejte se k nejzápadnějšímu bodu ČR nebo objevujte historii – zbytky zámečku Větrov, místo bývalého pivovaru či původní hrázděné domy.
Sportovní areál, in-line dráha a workout hřiště dodají vaší cestě další rozměr. Po šlapání si odpočiňte v místních hospůdkách a užijte si atmosféru této malebné vesnice.
Aš
Aš, brána do Smrčin, je ideálním cílem na cyklovýlet. Vyšlápněte si na vrch Háj (758 m) s 34m kamennou rozhlednou a užijte si výhledy na české i německé pohraničí.
Historii města připomínají Zedtwitzové, kteří zde vládli 600 let, nejstarší kamenný most (1724) i památníky – americké armádě nebo textilnímu průmyslníkovi Geipelovi.
Díky cyklotrasám 2058 a 2060 je Aš skvělým startem i zastávkou při objevování západních Čech!

Vyhořelý kostel
Jen 100 m od cyklotrasy najdete místo, kde stával monumentální evangelický kostel Svaté Trojice (1270). Po požáru v roce 1960 a následném odstranění ruin tu zůstala jediná připomínka – socha reformátora Martina Luthera, jediná v Čechách.
Kousek odsud vás upoutá 48m věž kostela sv. Mikuláše – skvělý orientační bod. Milovníci historie mohou navštívit muzeum s unikátní sbírkou přes 26 500 půlpárů rukavic, které se na jaře roku 2024 zapsalo do České knihy rekordů.
Mokřiny
Mokřiny, dnes součást Aše, mají historické kořeny sahající až do 15. století.
Nejvýznamnější památkou je evangelický kostel z roku 1913 od slavného architekta Otty Bartninga, jehož stavby jsou v Německu národními památkami. Nedaleko stojí i katolický kostel sv. Karla Boromejského (1912).
Nebesa
Nebesa, malá osada v nadmořské výšce 685 m, jsou ideální zastávkou pro cyklisty projíždějící mezi Aší a Výhledy. Okolní lesy nabízejí skvělé terény a klidnou atmosféru pro odpočinek.
Z historických památek tu najdete kapli Panny Marie z roku 1907 a hostinský dům, který láká nejen české, ale i německé návštěvníky. V roce 1759 se zde odehrála bitva mezi rakouskými a pruskými vojsky. Poštovní cestou přes Nebesa kdysi projížděl i slavný Goethe.
Na Komendě
Na tomto místě si můžete dát pauzu a rozhodnout se – pokračovat po trase, nebo si udělat krátkou odbočku k pramenu Bílého Halštrova? Tato klidná lokalita, vzdálená jen 2 km, stojí za návštěvu. Čeká vás příjemná cesta lesem a odměnou bude tiché prameniště této hraniční řeky. Perfektní místo pro odpočinek a pár fotek!

Výhledy
Výhledy, ležící v nadmořské výšce 687 m, dostály svému jménu – odtud se otevírají nádherné scenérie na okolní krajinu. Vesnice s historií sahající do roku 1395 byla kdysi součástí panství chebských Šliků později, roku 1629 připadla vesnice do majetku Hazlova. Poblíž rybníka dodnes najdete stopy po středověké tvrzi.
Skalka
Skalka, vesnička ležící na úpatí Goethova vrchu. Největším lákadlem jsou Goethovy skály – chráněné křemenné útvary, které obdivoval i slavný básník J. W. Goethe. Sám věřil, že místo bylo osídleno Římany, což sice nebyla pravda, ale legenda přilákala první turisty.

Hazlov
Obec, založená v roce 1224, se pyšní historickým zámkem a kdysi významným textilním průmyslem.
Okolí nabízí krásnou přírodu – Hazlovský potok, naleziště minerálu egeran a trasy vedoucí ke Goethovým skalám.
Ostroh
Malá vesnice Ostroh, známá především hradem Seeberg, je skvělým cílem pro cyklisty projíždějící Chebskem. První zmínky o ní pocházejí už z roku 1349.
Trasa vás zavede kolem krásné krajiny a historických památek. Hrad Seeberg, kdysi strážní pevnost, dnes láká návštěvníky svou expozicí o životě v minulých staletích. Ideální místo na odpočinek, než se vydáte dál!
Mapa odbočky 2057A
Skalka u Chebu
Tady končí cyklotrasa 2057 a navazuje na legendární Krušnohorskou magistrálu (CT 23), která propojuje Český les s Krušnými horami. Nedaleko se nachází přehrada Skalka. Po trase 23 směrem k přehradě minete kapličku Panny Marie a otevře se vám krásný výhled na vodní hladinu.