Vaše první kroky při procházce městem by měly vést do Ašského muzea. Inspirováni prohlídkou a nabiti informacemi pak může vyrazit objevovat zajímavosti a pamětihodnosti, kterých je opravdu mnoho.
Rozhledna Háj
Doprava:
Pěšky, kolo, auto, MHD
Vstupné:
Ne
Vzdálenost od IC:
1,9 km
Časová náročnost:
45 min
Otevírací doba:
1.4.-31.10.denně, Po-Ne: 9:00-17:00, letní měsíce do 19:00
Žulová vyhlídková věž nabízí úchvatné pohledy do okolí. Jako na dlani je vidět město Aš a blízké i vzdálenější okolí. Co vše mohou návštěvníci vidět, prozradí měděné tabulky usazené v osmi nejvyšších oknech rozhledny. Vidět je nejen 20 kilometrů vzdálená Zelená hora u Chebu, ale i sedm desítek kilometrů šumavský Špičák či ještě o šest kilometrů vzdálenější Klínovec v Krušných horách. Dohlédnout se bez problémů dá i na nedaleké vrchy Wartberg nebo Kornberg, dokonce i na nejvyšší horu saské části Krušných hor Fichtelberg. Nepřehlédnutelná rozhledna se tyčí do výšky 34 metrů nad vrcholem Háj v nadmořské výšce 758 metrů.
Po 122 schodech vystoupali první návštěvníci na sklonku roku 1903, slavnostního otevření se velkolepá stavba dočkala 19. června následujícího roku. Autorem projektu, který získal prestižní cenu na umělecké výstavě v Drážďanech v roce 1901, je drážďanský architekt Wilhelm Kreis. Na stavbu bylo použito úctyhodné množství 66 metrů krychlových žulových bloků, zhruba 65 tisíc cihel a bezmála 60 vagonů vápna. Stavbu monumentální věže zvládli řemeslníci v rekordní době 13 měsíců.
Výhled z vrchu Háj V nejvyšším patře ašské rozhledny můžeme pozorovat okolní krajinu osmi zasklenými okny. Orientaci pak výrazně ulehčí již zmiňované měděné tabulky na parapetech s vyznačenými směry a vzdálenostmi okolních vrchů a měst.
Zřícenina hradu Neuberg
Doprava:
Pěšky, kolo, auto, autobus
Vstupné:
Ne
Vzdálenost od IC:
5,9 km
Časová náročnost:
1:46 h
Otevírací doba:
Ne (věž po vypůjčení klíčů na obecním úřadě)
Hrad Neuberg byl založen šlechtickým rodem z Neubergu pravděpodobně na počátku 13. století. První písemná zmínka o něm však pochází až z roku 1288, kdy jej po smrti Albrechta z Neuberga získali od císaře Rudolfa Habsburského páni z Plavna. Ti ho okamžitě navrátili zpět Neubergům. Hrad byl později poškozen vojsky krále Karla IV., když jeho majitelé využívali strategickou polohu hradu v blízkosti obchodních cest do Saska k loupežím. Od roku 1344 začali veškerý majetek Neubergů na Ašsku postupně skupovat Zedtwitzové, kteří byli s Neubergy spřízněni. Hrad Neuberg získal Konrad ze Zedtwitz v roce 1395 poté, co se oženil s Hedvikou z Neubergu. Zikmund Lucemburský dal v roce 1422 Zedtwitzkému panství nezávislost na Chebsku, pravděpodobně jako díky za to, že se neúčastnili Husitských válek. Osamostatnění od Chebu změnilo ráz života na Ašsku. Hlavně co se náboženství týče. Prosazovat se zde začalo luteránství, které později získalo nejsilnější vliv. V blízkosti hradu byl v 15. století postaven kostel Dobrého pastýře. V roce 1610 hrad Neuberg vyhořel. Do té doby sloužil jako centrální sídlo Zedtwitzů, ze kterého vládli celému Ašskému výběžku. Poté se Zedtwitzové rozdělili a přestěhovali do nového zámku v Kopaninách, Doubravě, Smrčině a v Podhradí. Právě ke stavbě zámku v Podhradí, který stál v bezprostřední blízkosti Neubergu, byly použity materiály ze zničeného hradu. Původní vzhled hradu tedy není znám. Do dnešní doby se zachovala pouze 22metrů vysoká věž, stojící na 29,5 metrů vysokém ostrohu a obvodové zdi přilehlého zámku. Obvod věže je 19,2 metrů.
Textilní muzeum
Doprava:
Pěšky, auto, kolo
Vstupné:
Ano
Vzdálenost od IC:
304 m
Časová náročnost:
30 min
Otevírací doba:
PO zavřeno ÚT-PÁ 9-12 13-17 SO-NE zavřeno (po předchozí domluvě je možné o víkendu otevřít)
Ašské muzeum bylo založeno roku 1892 a po několikáté změně působiště zakotvilo v roce 1966 v budově čp. 3 v Mikulášské ulici. Díky tomu, že budova stojí v místech bývalého zámku Zedtwitzů, se jí do dnešních dnů říká „zámeček“. Expozice je zaměřena na rozvoj řemesel a počátky textilního průmyslu v Aši. Vystaveny jsou textilní stroje, zařízení a výrobky z doby rozvoje přádelnictví, tkalcovství, pletařství a krajkářství. Ašské muzeum vlastní jednu z největších sbírek textilních rukavic v Evropě, která čítá na 20.000 kusů rukavic. Část naší sbírky i celý postup výroby rukavic je možné shlédnout v našem muzeu.