2°Cicon

icon Infocentrum: 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00

Otevírací doba informačního centra

Pondělí 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Úterý 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Středa 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Čtvrtek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Pátek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Sobota Zavřeno Neděle Zavřeno
icon icon icon
cs arrow
  • English
  • Deutsch
icn
Objevujte pamětihodnosti města Aše

Objevujte pamětihodnosti města Aše

iconZačít objevovat
overlay overlay

Památky

Vaše první kroky při procházce městem by měly vést do Ašského muzea. Inspirováni prohlídkou a nabiti informacemi pak může vyrazit objevovat zajímavosti a pamětihodnosti, kterých je opravdu mnoho.

Vše

Zvolte délku pobytu

icon icon icon

1#

Rozhledna Háj

Doprava:

Pěšky, kolo, auto, MHD

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,9 km

Časová náročnost:

45 min

Otevírací doba:

1.4.-31.10.denně, Po-Ne: 9:00-17:00, letní měsíce do 19:00

Vystupte do světa výšin a dobrodružství na vyhlídkové věži Háj, kde se otevírá kouzelný pohled do krajiny. Z této nádherné výšky, 34 metrů nad vrcholem Háje v nadmořské výšce 758 metrů, se vám naskytne panorama, které vás uchvátí.

Využijte měděné tabulky, umístěné v osmi nejvyšších oknech věže, abyste identifikovali vzdálené klenoty. Zde je na dosah ruky Zelená hora u Chebu, vzdálená 20 kilometrů, šumavský Špičák a Krušné hory s majestátním Klínovcem, které jsou viditelné až z velké dálky. Vaši pozornost upoutají i nedaleké kopce, jako jsou Wartberg a Kornberg, a dokonce i nejvyšší hora saské části Krušných hor, Fichtelberg.

Tato historická věž byla postavena v rekordním čase 13 měsíců a otevřena v roce 1904. Jejím architektem byl Wilhelm Kreis z Drážďan. Při výstavbě bylo použito 66 metrů krychlových žulových bloků, zhruba 65 tisíc cihel a téměř 60 vagonů vápna. Věž svou monumentálností doslova vyrostla ze země.

V nejvyšším patře věže, kam se dostanete po zdolání 122 schodů, můžete vychutnávat okolní krajinu skrz osm zasklených oken. Měděné tabulky na parapetech vám budou průvodcem, ukážou vám směry a vzdálenosti k okolním horám a městům.

Na severní straně vás přivítají saská města Bad Elster a Adorf, Schöneck a část města Hranice. A když se podíváte na severovýchod, otevře se vám pohled na vrcholky Krušných hor a nejvyšší horu české části, Klínovec. Směrem na jihovýchod se vám naskytne panorama Slavkovského lesa s vrcholem Lesný a impozantním vrchem Dyleň.

Když se ohlédnete na jih, spatříte bavorská města Hohenberg an der Eger, Arzberg a Marktredwitz. Na jihozápadě leží kouzelné město Schönwald a pohled směrem na jihozápad a západ vám ukáže město Aš, nejzápadnější obec České republiky, Krásnou, a bavorské městečko Rehau.

Přijďte a ponořte se do tohoto úžasného dobrodružství na vyhlídkové věži Háj, kde se otevírá neopakovatelný pohled na kouzelný region mezi Českem a Německem!

icnmapa

2#

Zřícenina hradu Neuberg

Doprava:

Pěšky, kolo, auto, autobus

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

5,9 km

Časová náročnost:

1:46 h

Otevírací doba:

Ne (věž po vypůjčení klíčů na obecním úřadě)

Vítejte na zřícenině Hradu Neuberg, tajemném místě založeném šlechtickým rodem z Neubergu pravděpodobně na počátku 13. století. Toto místo, i když nyní v ruinách, skrývá bohatou historii a poutavé příběhy.

I přesto, že první písemná zmínka o hradu pochází až z roku 1288, jeho historie je plná dobrodružství a tajemství. Páni z Plavna získali hrad od císaře Rudolfa Habsburského, ale brzy ho navrátili Neubergům, což bylo začátkem dlouhého vztahu s rodinou Zedtwitz.

Hrad Neuberg prošel mnoha výzvami během svého existování. Byl vážně poškozen vojsky krále Karla IV., kteří využívali jeho strategickou polohu na obchodních cestách do Saska k loupežím. Avšak v roce 1395 se hrad stal majetkem rodu Zedtwitz, když Konrad ze Zedtwitz uzavřel sňatek s Hedvikou z Neubergu.

Od té doby se Ašsko začalo měnit. Náboženství, zejména luteránství, získávalo na vlivu. V těsné blízkosti hradu byl postaven kostel Dobrého pastýře, což přidalo tomuto místu další historickou hodnotu.

V roce 1610 hrad Neuberg vyhořel a přestal sloužit jako sídlo Zedtwitzů. Dnes z něj zůstala pouze zřícenina s impozantní věží, která stojí na 29,5 metrů vysokém ostrohu a okolní zbytky zámku. Věž má výšku 22 metrů a obvod věže měří 19,2 metrů. Přestože je hrad Neuberg v ruinách, stále nabízí fascinující pohled do minulosti a zve vás k objevování jeho tajemství a historického odkazu.

icnmapa

3#

Textilní muzeum

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ano

Vzdálenost od IC:

304 m

Časová náročnost:

30 min

Otevírací doba:

PO zavřeno ÚT-PÁ 9-12 13-17 SO-NE zavřeno (po předchozí domluvě je možné o víkendu otevřít)

Vítejte v srdci Ašska, kde se otevírá fascinující pohled do zářící historie textilní výroby a zároveň na důležitou paměť regionu. Představte si, jak před více než dvěma stoletími začala textilní výroba své první krůčky. V 18. století tu začala vzkvétat a s nástupem průmyslové revoluce doslova explodovala. A co víc, ani drsné časy po druhé světové válce jí nedokázaly položit. Zdá se, že mnoho lidí si myslí, že s odchodem německého obyvatelstva zde textilní průmysl zanikl. Ale to je daleko od pravdy.

Továrny byly znárodněny, noví lidé dorazili do pohraničí a výroba pokračovala. Až do 90. let minulého století, kdy přišly nové změny po roce 1989 a textilky začaly slábnout.

Dnes nám bohatou historii textilní výroby Ašska připomíná pouze naše muzeum. Již od 70. let minulého století shromažďuje všechny možné doklady o textilní výrobě v regionu. Muzeum se snaží zachovat vše, co souvisí s textilním průmyslem – různé stroje, od dopřádacích a tkalcovských strojů až po pletací rám a mandly. A samozřejmě, nemůžeme zapomenout na výsledky jejich práce, jako jsou krásné krajky, záclony, oděvy, zástěry, a mnoho dalšího, včetně rukavic. Muzeum má jednu z největších sbírek textilních rukavic v Evropě, s více než 20 000 kusy. A co víc, můžete si prohlédnout celý proces výroby rukavic přímo tady.

Ale naše muzeum nabízí mnohem více než jen textilní historii. Když se procházíte tímto fascinujícím prostorem, narazíte také na evidence smírčích křížů, které nám připomínají důležité aspekty regionální historie a odhodlání uchovat paměť těch, kteří prošli těžkými časy. Tyto kříže, označované také jako "Versöhnungskreuze," jsou symbolem smíření a naděje, postaveny na místech, kde došlo k tragickým událostem, často spojeným s válkou.

Pokud zamíříte na výlet do Aše, rozhodně nevynechejte toto fascinující muzeum. Zde se setkáte s výjimečnou textilní historií regionu, která vám odkryje nejen minulost, ale i pouto této oblasti k zajímavým tradicím. Toto místo vám otevře oči pro nezapomenutelné příběhy, které stále ovlivňují tuto úchvatnou lokalitu. Připravte se na dobrodružnou cestu časem a odhalení tajemství, která budete chtít důkladně prozkoumat..

icnodkaz icnmapa

4#

Radnice

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

442 m

Časová náročnost:

7 min

Otevírací doba:

Ne

Vítejte v Aši! Představujeme vám dominantní radnici. Tato nádherná budova, která dnes stojí jako jedna z perel města, má pohnutou historii.

Radnice vznikla v roce 1733 jako správní centrum zedtwitzského panství. Bohužel, roku 1814 padla za oběť ničivému požáru. Avšak v duchu obnovy byla v letech 1815-1816 znovu postavena podle původních plánů Angeluse Pleffera. Tato obnova vzkřísila její barokní krásu.

Později, v roce 1885, prošla radnice dalšími změnami. Získala druhé patro a přeměnila se do podoby pseudorenesančního skvostu. Tato proměna jí dodala další vrstvu krásy.

Po roce 1945 našla budova nový směr svého využití. Stala se domovem muzea, později hostila městskou knihovnu. Bylo to místo, kde se shromažďovalo mnoho pokladů a znalostí.

V roce 2003 prošla radnice důkladnou rekonstrukcí a byla vrácena svému původnímu účelu. Dnes zde můžete prozkoumat její bohatou historii, obdivovat její architektonickou krásu a ponořit se do poutavých příběhů, které zde jsou uchovány.

Takže pokud jste zvědaví na dobrodružství v historii, neváhejte navštívit okolí radnice v Aši. Je to místo, které vás okouzlí svým příběhem a krásou...

.

icnodkaz icnmapa

5#

Goethovo náměstí

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

348 m

Časová náročnost:

5 min

Otevírací doba:

Ne

S průvodcem do minulosti – Cestovali byste rádi v čase zpět do doby, kdy slavný básník Johann Wolfgang von Goethe často navštěvoval město Aš v letech 1806 až 1823? Právě zde prožil některé nezapomenutelné okamžiky, a to můžete prožít znovu díky naší unikátní aplikaci Time Trip.

Při vaší virtuální procházce po historickém Goethově náměstí si můžete prohlédnout pamětní desku na budově hotelu Pošta, kde Goethe několikrát zastavil. V roce 1932 byl v samém srdci náměstí odhalen pomník s kašnou, jehož autorem je sochař J. Watzal. Na podstavci pomníku najdete reliéfy, které zobrazují scény z Goethových děl.

Na severní straně pomníku jsou uvedeny letopočty Goethových návštěv v Aši. Jedná se o jediné ztvárnění Goetha v České republice, které ho zobrazuje s minerálem v ruce. Během vaší cesty časem si také můžete připravit setkání s historickými postavami jako Gustav Geipel, Konrad Henlein, a dokonce i s mýtickou postavou zvanou Nahřbetskoč.

Díky naší mobilní aplikaci Time Trip můžete tyto historické okamžiky prožít takřka jako skutečný turista v minulosti. Tak co čekáte? Vstupte do světa Goetha a jeho doby a zažijte nezapomenutelné dobrodružství v Aši!

icnmapa

6#

Národopisné muzeum

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ano

Vzdálenost od IC:

302 m

Časová náročnost:

30 min

Otevírací doba:

PO zavřeno ÚT-PÁ 9-12 13-17 SO-NE zavřeno (po předchozí domluvě je možné o víkendu otevřít)

Vítejte v muzeu Ašska, kde můžete prozkoumat fascinující příběhy města a jeho okolí! Muzeum sídlí v památkově chráněné budově zvané "hasičárna" na Poštovním náměstí, která byla citlivě zrekonstruována a nyní slouží jako domov pro národopisnou sbírku.

Zde se dozvíte, proč se město nazývá tak, jak se nazývá, a co představují tři lipani v městském znaku. Naše expozice vám také přiblíží historii bývalých majitelů ašsko-neuberského panství, jako byli páni z Neuberga a ze Zedtwitz. Budete mít možnost nahlédnout do minulosti a pochopit náboženské poměry v tomto regionu.

Přijďte a objevte poutavé příběhy a historii Aše a okolí v našem úchvatném muzeu!

icnodkaz icnmapa

7#

Evangelický kostel Dobrého Pastýře

Doprava:

Pěšky, kolo, auto, autobus

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

6,1 km

Časová náročnost:

1:50 h

Otevírací doba:

Pouze po domluvě v infocentru

V tomto okouzlujícím místě kdysi stál kostel, postavený v letech 1480 až 1490 šlechtickou rodinou Zedtwitz. Avšak později tuto šlechtu nutila potřeba přestavby kostela do barokního stylu. Důvodem byla nejen potřeba větší kapacity pro rostoucí Podhradské panství Zedtwitzů, ale i touha dát kostelu nový a elegantní vzhled.

Z původní stavby zbyla zachována pouze nádherná věž kostela. Ta má základnu ve tvaru čtverce, ale ve vyšších patrech se proměňuje v osmibokou konstrukci. Korunu věže zdobí malebná cibulovitá kupole, která přitahuje pohledy.

Když vstoupíte dovnitř, narazíte na obdélníkovou loď s vysokou střechou, a na každé straně lodi se nacházejí malé kaple, které dodávají kostelu zvláštní atmosféru. To však není vše – interiéry kostela jsou kompletně vyrobeny z dřeva bez jediného hřebu. Místo nich byly použity kolíky, což je velmi neobvyklý a dobový způsob konstrukce.

Celý interiér je dále zdoben nádhernými andělskými malbami, které vytvořil talentovaný umělec Rodius von Föslau v roce 1711. Oltář a chórové lavice, pocházející z roku 1710, jsou také mistrovským dílem – jejich tvůrcem byl Jindřich Šimon Zietler z Doubravy.

Jednou z nejzajímavějších perliček v kostele je obraz zámku, který je umístěn v edikuli. Myslí se, že tento obraz představuje nejstarší dochovaný záznam zámku v Kopaninách, i když tento zámek již bohužel dávno zmizel z krajiny.

 

Video - Toulky Karlovarským krajem

icnmapa

8#

Bývalý kostel sv. Trojice

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

534 m

Časová náročnost:

9 min

Otevírací doba:

Ne

Příběh Kostela Svaté Trojice v Aši: Od dřevěné kapličky k tragickému ztrátě

Na tomto historickém místě Aše začíná příběh s malou dřevěnou kapličkou. V roce 1370 se zde objevil kamenný gotický kostel zasvěcený svatému Ludvíkovi, a to byl začátek význačné historie tohoto místa.

V 17. století původní kostel svatého Ludvíka zmizel, ale kamenná věž zůstala stát, s tajemnými stopami po možné vojenské minulosti.

V roce 1622 byl postaven nový kostel, a to v renesančním stylu. V roce 1682 byla jeho věž obohacena osmibokou částí a malebnou cibulovitou kupolí.

Roku 1747 prošel kostel rozsáhlou rekonstrukcí v barokním duchu, a mohl pojmout až 4000 věřících. Kostel se však nejvíce proslavil v roce 1911, kdy byly zakoupeny impozantní varhany mecenášem Gustavem Geipelem, které patřily k největším v regionu.

Bohužel, tragédie postihla v roce 1960, kdy shořel celý kostel, včetně varhan. Tím byl ztracen jeden z nejcennějších pokladů Aše. I když pozůstatky kostela stály další desetiletí, byly nakonec strženy v roce 1987.

Kostel stál na významném místě v Aši, jeho věž byla výrazným orientačním bodem a hřbitov kolem něj byl důležitou součástí historie. Ačkoli kostel a jeho varhany již neexistují, připomínky jejich dřívější slávy zůstávají v paměti místních obyvatel.

icnmapa

9#

Hasičárna

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ano

Vzdálenost od IC:

320 m

Časová náročnost:

6 min

Otevírací doba:

Út-Pá 9:00-12:00 13:00-17:00 So-Ne 1.6-30.9 10:00-16:00 1.10-31.5 10:00-14:00

Vítejte u fascinujícího objektu s číslem 635, který se tyčí na malebném Poštovním náměstí v Aši. Tato budova má mnoho zajímavých příběhů, které se táhnou až do roku 1931, kdy byla dokončena a slavnostně otevřena.

Budova byla původně navržena pro dvojí využití. Architekt Emil Rösler, který pocházel z nedalekého Plavna v Sasku, se postaral o plány pro tuto stavbu. Na jedné straně byla domovem městské knihovny, která sídlila ve druhém patře. To byl prostor, kde místní obyvatelé mohli objevovat nekonečné řady knih a časopisů, konat přednášky a těšit se ze čtení v čítárně.

Na druhé straně sloužila budova jako středisko pro městské dobrovolné hasiče a záchranáře. Pro ně byly připraveny garáže, dílny a místnosti pro techniku. Dokonce tu měli ubytovací prostory pro hasiče, a to až ve třetím patře. Zajímavostí se stala i věž na sušení požárních hadic, která byla vkusně integrována do architektury budovy.

Později, po druhé světové válce, změnila budova své účely. Knihovna se přestěhovala a místo ní se sem usadili místní hasiči. Avšak i tato etapa skončila, když hasiči v březnu roku 2006 opustili budovu. Aš se rozhodla tuto krásnou stavbu využít pro své potřeby, a tak nyní najdete zde národopisnou expozici ašského muzea.

Tato budova není jen architektonickým klenotem, ale i svědkem proměn města Aš a jeho společnosti. Její historie je dojemným příběhem o proměnách a nových začátcích, které se odehrály přes více než osmdesát let. Důležité je také zmínit, že architekt Emil Rösler, který tuto budovu navrhl, měl významný vliv na vzhled několika měst na české i německé straně hranice, což přidává další rozměr této zajímavé budově.

icnodkaz icnmapa

10#

Papírna Doubrava

Doprava:

Pěšky, kolo, auto, autobus

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

8 km

Časová náročnost:

2:24 h

Otevírací doba:

Ne

Vítejte v místě, kde se rozehrával příběh papíru již od 17. století! Papír z Aše byl na svou dobu opravdovým hitem a putoval po celé Evropě. To bylo zvláště v období 18. století, kdy zažíval nebývalý rozmach. Místní papírny využívaly pokročilý stroj zvaný "holandr," který se původně objevil v Holandsku. Po polovině 19. století se však výroba papíru začala stále více vytrácet, a po druhé světové válce v Doubravě úplně zanikla.

Rok 2012 přinesl zajímavou proměnu díky úsilí ašské radnice a místních obyvatel. Zdivo a základy původní papírny, dlouho skryté pod náletovým porostem, byly opět odhaleny. Toto odhalení umožnilo zachování nejen samotných zdí a základů, ale také některých historických nástrojů, jako jsou koryta, mlecí kameny, kádě, vany a samotný holandr. Vše to můžete sami prozkoumat a obdivovat jako kolemjdoucí návštěvník. Kromě toho bylo místo obohaceno o vycházkovou dřevěnou terasu a informativní tabule. V rámci těchto úprav byla také opravena nedaleká vodní elektrárna.

icnmapa

11#

Pomník Dr. Martin Luther

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

563 m

Časová náročnost:

10 min

Otevírací doba:

Ne

Vítejte v Aši, městě, které vám nabízí mnoho jedinečných a fascinujících historických památek. Mezi nimi se nachází i neuvěřitelný Pomník Dr. Martina Luthera, který je jediným svého druhu v celé zemi.

Tento úchvatný pomník, který byl odhalen v roce 1883, slaví narození jednoho z nejvýznamnějších osobností v dějinách – Martina Luthera. Ve čtyřsté výročí jeho narození byla tato impozantní socha vytvořena mistrem sochařem J. Rössnerem z Norimberka. Jedná se o dílo, které nejenže oslavuje důležitého reformátora, ale také nás zaujme svou nádhernou výtvarnou kvalitou.

Socha, která dosahuje výšky dvou metrů, byla ulita v umělecké slévárně v samotném Norimberku, což přidává další vrstvu historického a uměleckého významu tomuto mistrovskému dílu. A co víc, podstavec, na kterém socha stojí, byl vyroben v sousedním městě Selb, což dodává tomuto pomníku ještě více autenticity a unikátnosti.

Přijďte a prozkoumejte tento poutavý kousek dějinného pokladu, který vám připomene důležitou roli Martina Luthera ve světových dějinách. Zajisté budete ohromeni krásou a důležitostí tohoto místa, které se stalo nedílnou součástí české historie a kultury. Nezapomeňte si přinést fotoaparát, abyste mohli sdílet tuto vzácnou zkušenost s ostatními a nechat se unést historií a uměním na každém kroku.

icnmapa

12#

Městský hřbitov

Doprava:

Pěšky, kolo, auto, MHD

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,9 km

Časová náročnost:

40 min

Otevírací doba:

duben-září: 8:00-19:00 říjen-březen: 8:00-17:00

Tento historický hřbitov je jedinečným místem s bohatou historií a několika zajímavými památkami, které stojí za návštěvu.

Hřbitov, jehož historie sahá až do minulého století, je důležitou součástí místního dědictví. Většina zdejší kaple byla zbourána v 90. letech 20. století, ale na jejich místě byla postavena krásná a dojemná smuteční kaple, která slouží rodinám při jejich posledním rozloučení s milovanými.

Pro milovníky historie je na tomto hřbitově zajímavým místem památník prusko-rakouské války z roku 1866. Tento památník připomíná události z doby, kdy se zde významné události střetly.

Druhá světová válka zanechala svůj otisk všude, a Městský hřbitov v Aši není výjimkou. Na tomto hřbitově najdete památník věnovaný obětem této tragické éry, který nás připomíná důležitost míru a smíření.

Jednou z nejzajímavějších soch na tomto hřbitově je "Příroda" z roku 1985, dílo umělce Jaroslava Bockera. Tato socha nás zve k zamyšlení nad spojením přírody a lidské existence, což je téma, které vždy fascinovalo lidi a umělce.

Městský hřbitov v Aši je nejen místem, kde se uctívají zemřelí, ale také místem, které nás přivádí k zamyšlení nad historií, přírodou a lidskou tvorbou. Pokud jste v okolí, nezapomeňte se sem vydat a prozkoumat tuto jedinečnou lokalitu, která nám mnoho nabízí.

icnodkaz icnmapa

13#

Kamený most

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

561 m

Časová náročnost:

12 min

Otevírací doba:

Ne

Vítejte ve fascinujícím světě historie a architektury! Most, který stojí před vámi, byl dokončen v úžasném roce 1724. A co ještě úžasnější, v roce 2024 oslaví již své respektabilní 300. narozeniny!

Tento malebný most, jenž spojuje dvě výjimečná místa, byl původně navržen pro překonání příkopu mezi starým a novým evangelickým hřbitovem. Bohužel, když evangelický kostel v roce 1960 shořel a následně byl zbořen, přestal most plnit svou původní funkci. Dnes jej můžete najít jen kousek od pomníku M. Luthera.

Most byl vybudován s láskou a starostlivostí, použitím lomové břidlice. Jeho krásný oblouk má rozpětí 3,25 metru a dosahuje výšky 3,2 metru, zatímco celková výška mostu (počítaje horní okraj zábradlí) dosahuje šest a půl metru. Samotná mostovka je široká 3,5 metru a poskytuje dostatek prostoru pro romantickou procházku s nádherným výhledem na okolní krajinu.

Tento most je skvostným příkladem historické architektury a je tak cenný, že je památkově chráněn již od roku 1987. Nezapomeňte si udělat památkovou fotografii, která vám připomene krásu a bohatou historii tohoto úchvatného místa.

icnmapa

14#

Kostel sv. Mikuláše

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

338 m

Časová náročnost:

8 min

Tato nádherná římskokatolická stavba vznikla před více než stoletím a otevírá návštěvníkům fascinující okno do minulosti tohoto elegantního města Aš.

Kostel svatého Mikuláše se tyčí nad městem s hrdostí, a jeho příběh je stejně impozantní jako jeho vzhled. Vznikl v letech 1867 až 1871 díky mistrovství ašského stavitele Karla Weidemanna. Tato jednolodní stavba s příčnou lodí a výškou 48 metrů západní věže doslova vykukuje z historie a vás zaručeně uchvátí svou krásou.

Jedním z nejzajímavějších prvků kostela svatého Mikuláše je pamětní deska z původní stavby, která je vsazena do severní stěny. Tato deska je jakýmsi historickým okénkem, které nás vrací až do doby pozdně barokního kostela z roku 1780, který stál na tomto místě. Je to jako cestování časem, když se při prohlídce kostela dotknete této památky z minulosti.

A co víc, kostel svatého Mikuláše není jen o architektuře a historii. Jeho západní věž vám nabídne ohromující výhled na celé město Aš a okolní krajinu. Takže pokud jste připraveni na malý výšlap, odměnou vám bude panoramatický pohled, který si budete pamatovat na celý život.

Pro turisty a milovníky krásy, historie a duchovního odkazu je Kostel svatého Mikuláše v Aši neodmyslitelnou součástí návštěvy tohoto města. Přijďte si prohlédnout tuto nádhernou stavbu a ponořte se do jejího bohatého dědictví.

icnodkaz icnmapa

15#

Salva Guardia

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

269 m

Časová náročnost:

6 min

Otevírací doba:

Ne

V Mikulášské můžete objevit nádherný kamenný reliéf, který nese jméno "Salva Guardia." Reliéf symbolizuje osvobození města od povinnosti ubytovávat vojska a je umístěn v krásné pseudobarokní nice, obklopen edikulou, na rohu zahrady u zámečku, který dnes slouží jako textilní muzeum.

Toto úchvatné dílo vytvořil neznámý autor v roce 1724, a právě tehdy získal Anton Josef Zedtwitz právo umístit ho na bránu zámku Zedtwitzů. Tím se stal symbolem osvobození města od povinnosti ubytovávat vojenské jednotky. Po požáru zámku byl reliéf odstraněn a v roce 1836 byl umístěn na bránu starého katolického kostela. S následnou výstavbou nového kostela byl však znovu přemístěn, a nakonec našel své současné místo v roce 1892.

Reliéf samotný je barokního původu a znázorňuje korunovaného dvouhlavého říšského orla. Orel nese na hrudi říšský štít a v pařátech drží říšské žezlo a jablko. Samotná deska je vytesána z pískovce, má obdélný tvar se segmentovým obloukem na vrcholu. Nad hlavou orla najdete nápis "Salva Guardia," což znamená vojenská ochrana. Tento nádherný reliéf má významný historický a kulturní význam a je zapsán jako kulturní památka, což ho činí fascinujícím místem pro turisty, kteří touží objevovat bohatou minulost tohoto kraje.

icnmapa

16#

Benešův palouček

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

5,3 km

Časová náročnost:

1:35 h

Otevírací doba:

Ne

Benešův palouček se nachází na okraji města, přímo u státní hranice, nedaleko hraničního patníku 17/15. Místo, kde Dr. Edvard Beneš ilegálně překročil státní hranici 1. září 1915 při svém dramatickém útěku z c. a k. monarchie za prof. Masarykem do Švýcarska. Místo, kde se začaly tvořit dějiny samostatného Československa, je dnes dokonale skryto před zraky náhodného pozorovatele. Je zahalováno divokou přírodou, která v tomto hraničním pásmu zavládla po roce 1951, v období, kdy hranici zadrátoval komunistický režim. Proč začal Beneš plánovat ve svých 31 letech útěk z monarchie? Důvod je jednoduchý. Za ilegální činnost v domácí odbojové organizaci Maffie mu hrozilo každým dnem zatčení. Několik jeho spolupracovníků policie již dopadla. Nyní byla řada na něm. Trest smrti za velezradu visel ve vzduchu. Aš navštívil již na konci srpna 1915. Kde se v místním hotelu Lev setkal se svým spolužákem a spoluhráčem z pražské Slavie Dr. Amerlingem. Ten v té době pobýval v Aši jako lékař ve vojenském lazaretu, umístěném v budově ašského gymnázia (dnes ZŠ a MŠ Okružní), jen asi kilometr vzdálené od bavorské hranice. Slovo dalo slovo a cesta byla naplánovaná do nejmenších detailů. Dr. Amerling, důstojník c. a k. armády, byl známý tím, že si občas zašel do blízkých bavorských hospod na černé pivo. Cestu znal dobře, i pohyb bavorských a rakouských strážců hranic. První zářijový den přijel Dr. Beneš opět do Aše. V poledních hodinách 1. září se ve vycházkové uniformě vydává Dr. Amerling polní cestou směrem k bavorským hranicím. S velkým odstupem ho následuje nenápadný muž s kloboukem, příručním zavazadlem, batohem a falešným pasem – Edvard Beneš. Dr. Amerling svírá v ruce knihu, v případě, že narazí na bavorskou hlídku, rozevře ji za svými zády. To je signál pro Beneše, aby se ukryl. Na nejbližší bavorské nádraží v Schönwaldu je to lesními cestami několik kilometrů. Na cestě se náhle zjevuje bavorský četník, Beneš mizí v podrostu. Dr. Amerling četníka odláká, když se později vrátí na místo setkání, Beneše už nenalézá. Za čas dostal od Beneše lístek, že se v pořádku dostal vlakem do Hofu, odtamtud pak přes Mnichov do švýcarské Ženevy. Na jaře roku 1947 na tomto místě vzniklo upomínkové zátiší. Malý státní znak z kamenné drtě, obehnaný ze tří stran hliněným valem, v jehož čele bylo z černobílé mozaiky vyvedeno památné datum 1. IX. 1915.

icnmapa

17#

Vila Gustava Geipela

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

190 m

Časová náročnost:

4 min

Otevírací doba:

Ne

Vila byla postavena v roce 1888 podle plánu firmy Köhler & Pscher, nechal si ji postavit Gustav Geipel – továrník a mecenáš Aše. Po jeho smrti ji koupila továrnická rodina Fischerů.

icnmapa

18#

Památník Gustava Geipela

Doprava:

Pěšky, kolo, MHD

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,1 km

Časová náročnost:

22 min

Otevírací doba:

Ne

Památník byl postaven roku 1924, jeho autorem je Johannes Watzal. Památník je věnován ašskému měšťanovi a dobrodinci Gustavu Geipelovi. V roce 2014 byl zrekonstruován do původní podoby včetně reliéfu Gustava Geipela.

icnmapa

19#

Památník Theodora Körnera

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,6 km

Časová náročnost:

39 min

Otevírací doba:

Ne

Památník byl odhalen v roce 1913 k 100. výročí úmrtí T. Körnera (*1791 †1813). V září 2013 vytvořila SUPŠ v Českém Krumlově novou bystu T. Körnera. Körner byl významným německým básníkem a vojákem.

icnmapa

20#

Památník Friedricha Ludwiga Jahna

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,4 km

Časová náročnost:

36 min

Otevírací doba:

Ne

Památník byl odhalen v roce 1909 u příležitosti 60. výročí existence Ašského tělovýchovného spolku. F. L. Jahn (*1778 †1852) byl zakladatelem tělovýchovné jednoty a v Německu byl nazýván otcem gymnastiky. V září 2013 vytvořila SUPŠ v Českém Krumlově novou bystu F. L. Jahna.

icnmapa

21#

Památník Friedricha Schillera

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,8 km

Časová náročnost:

43 min

Otevírací doba:

Ne

Památník je věnován slavnému německému básníkovi a příteli J. W. Goetha. Památník byl odhalen v roce 1905. Tvoří ho pamětní deska a reliéf s obličejem F. Schillera. Památník byl restaurován v roce 2014.

icnmapa