11°Cicon

icon Infocentrum: 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00

Otevírací doba informačního centra

Pondělí 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Úterý 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Středa 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Čtvrtek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Pátek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
icon icon icon
cs arrow
  • English
  • Deutsch
icn
Objevujte pamětihodnosti města Aše

Objevujte pamětihodnosti města Aše

iconZačít objevovat
overlay overlay

Památky

Vaše první kroky při procházce městem by měly vést do Ašského muzea. Inspirováni prohlídkou a nabiti informacemi pak může vyrazit objevovat zajímavosti a pamětihodnosti, kterých je opravdu mnoho.

Vše

Zvolte délku pobytu

icon icon icon

Den 1#

Rozhledna Háj

Doprava:

Pěšky, kolo, auto, MHD

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,9 km

Časová náročnost:

45 min

Otevírací doba:

1.4.-31.10.denně, Po-Ne: 9:00-17:00, letní měsíce do 19:00

Žulová vyhlídková věž nabízí úchvatné pohledy do okolí. Jako na dlani je vidět město Aš a blízké i vzdálenější okolí. Co vše mohou návštěvníci vidět, prozradí měděné tabulky usazené v osmi nejvyšších oknech rozhledny. Vidět je nejen 20 kilometrů vzdálená Zelená hora u Chebu, ale i sedm desítek kilometrů šumavský Špičák či ještě o šest kilometrů vzdálenější Klínovec v Krušných horách. Dohlédnout se bez problémů dá i na nedaleké vrchy Wartberg nebo Kornberg, dokonce i na nejvyšší horu saské části Krušných hor Fichtelberg. Nepřehlédnutelná rozhledna se tyčí do výšky 34 metrů nad vrcholem Háj v nadmořské výšce 758 metrů.

Po 122 schodech vystoupali první návštěvníci na sklonku roku 1903, slavnostního otevření se velkolepá stavba dočkala 19. června následujícího roku. Autorem projektu, který získal prestižní cenu na umělecké výstavě v Drážďanech v roce 1901, je drážďanský architekt Wilhelm Kreis. Na stavbu bylo použito úctyhodné množství 66 metrů krychlových žulových bloků, zhruba 65 tisíc cihel a bezmála 60 vagonů vápna. Stavbu monumentální věže zvládli řemeslníci v rekordní době 13 měsíců.

Výhled z vrchu Háj V nejvyšším patře ašské rozhledny můžeme pozorovat okolní krajinu osmi zasklenými okny. Orientaci pak výrazně ulehčí již zmiňované měděné tabulky na parapetech s vyznačenými směry a vzdálenostmi okolních vrchů a měst.

  • Severní pohled - Při pohledu severním směrem lze spatřit saská města Bad Elster a Adorf a dále pak Schöneck s nejvýše položeným nádražím v Sasku. Vidět můžete i část nedalekého města Hranice. Jen o něco dál pak saská Olešnice (Oelsnitz) a Plavno (Plauen).
  • Severovýchod - Pokud stočíme pohled na severovýchod, spatříme vrcholky Krušných hor a také nejvyšší horu české části tohoto pohoří, 1244 metrů vysoký Klínovec. Téměř stejným směrem je i další výrazný vrchol Krušných hor na německé straně, Auersberg v nadmořské výšce 1018 metrů.
  • Jihovýchod - Naskýtá se pohled na vrcholky Slavkovského lesa, například 983 metrů vysoký vrch Lesný. Ještě o něco jižněji lze pak spatřit majestátní vrch Dyleň tyčící se ve výšce 940 metrů nad mořskou hladinou.
  • Jih - Jižním směrem od rozhledny leží bavorský Hohenberg an der Eger, Arzberg či Marktredwitz.
  • Jihozápad - Jihozápadním směrem se nalézá město Schönwald či 828 metrů vysoký vrchol Kornberg.
  • Od jihu k západu lze vidět jako na dlani město Aš.
  • Západ - Západním směrem leží nejzápadnější obec České republiky, Krásná a sousední Štítary. A jen kousek za hranicí pak bavorské městečko Rehau.

icnmapa

Den 2#

Zřícenina hradu Neuberg

Doprava:

Pěšky, kolo, auto, autobus

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

5,9 km

Časová náročnost:

1:46 h

Otevírací doba:

Ne (věž po vypůjčení klíčů na obecním úřadě)

Hrad Neuberg byl založen šlechtickým rodem z Neubergu pravděpodobně na počátku 13. století. První písemná zmínka o něm však pochází až z roku 1288, kdy jej po smrti Albrechta z Neuberga získali od císaře Rudolfa Habsburského páni z Plavna. Ti ho okamžitě navrátili zpět Neubergům. Hrad byl později poškozen vojsky krále Karla IV., když jeho majitelé využívali strategickou polohu hradu v blízkosti obchodních cest do Saska k loupežím. Od roku 1344 začali veškerý majetek Neubergů na Ašsku postupně skupovat Zedtwitzové, kteří byli s Neubergy spřízněni. Hrad Neuberg získal Konrad ze Zedtwitz v roce 1395 poté, co se oženil s Hedvikou z Neubergu. Zikmund Lucemburský dal v roce 1422 Zedtwitzkému panství nezávislost na Chebsku, pravděpodobně jako díky za to, že se neúčastnili Husitských válek. Osamostatnění od Chebu změnilo ráz života na Ašsku. Hlavně co se náboženství týče. Prosazovat se zde začalo luteránství, které později získalo nejsilnější vliv. V blízkosti hradu byl v 15. století postaven kostel Dobrého pastýře. V roce 1610 hrad Neuberg vyhořel. Do té doby sloužil jako centrální sídlo Zedtwitzů, ze kterého vládli celému Ašskému výběžku. Poté se Zedtwitzové rozdělili a přestěhovali do nového zámku v Kopaninách, Doubravě, Smrčině a v Podhradí. Právě ke stavbě zámku v Podhradí, který stál v bezprostřední blízkosti Neubergu, byly použity materiály ze zničeného hradu. Původní vzhled hradu tedy není znám. Do dnešní doby se zachovala pouze 22metrů vysoká věž, stojící na 29,5 metrů vysokém ostrohu a obvodové zdi přilehlého zámku. Obvod věže je 19,2 metrů.

icnmapa

Den 3#

Textilní muzeum

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ano

Vzdálenost od IC:

304 m

Časová náročnost:

30 min

Otevírací doba:

PO zavřeno ÚT-PÁ 9-12 13-17 SO-NE zavřeno (po předchozí domluvě je možné o víkendu otevřít)

Ašské muzeum bylo založeno roku 1892 a po několikáté změně působiště zakotvilo v roce 1966 v budově čp. 3 v Mikulášské ulici. Díky tomu, že budova stojí v místech bývalého zámku Zedtwitzů, se jí do dnešních dnů říká „zámeček“. Expozice je zaměřena na rozvoj řemesel a počátky textilního průmyslu v Aši. Vystaveny jsou textilní stroje, zařízení a výrobky z doby rozvoje přádelnictví, tkalcovství, pletařství a krajkářství. Ašské muzeum vlastní jednu z největších sbírek textilních rukavic v Evropě, která čítá na 20.000 kusů rukavic. Část naší sbírky i celý postup výroby rukavic je možné shlédnout v našem muzeu.

icnodkaz icnmapa

Den 4#

Radnice

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

442 m

Časová náročnost:

7 min

Otevírací doba:

Ne

Barokní stavba z roku 1733 postavená jako správní centrum zedtwitzského panství byla požárem roku 1814 zničena a v letech 1815 - 1816 znovu postavena podle plánů Angelusem Plefferem z roku 1733. V roce 1885 byla budova zvýšena o druhé patro a přestavěna do pseudorenesanční podoby. Po roce 1945 zde bylo umístěno muzeum, později městská knihovna. V roce 2003 byla budova opravena a vrácena původnímu účelu.

icnodkaz icnmapa

Den 5#

Goethovo náměstí

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

348 m

Časová náročnost:

5 min

Otevírací doba:

Ne

Časté zastávky J. W. Goetha v Aši při jeho cestách do Čech v letech 1806 – 1823 vedli nejdříve ke zhotovení pamětní desky, která byla umístěná na hotelu Pošta na náměstí. V roce 1932 byl uprostřed náměstí odhalen pomník s kašnou. Autorem sochy je J. Watzal. Reliéfy na podstavci představují výjevy z Goethových děl. Na severní straně jsou uvedeny letopočty Goethových zastávek v Aši. Socha Goetha se nachází nyní na nově revitalizovaném Goethovo náměstí. Jediné ztvárnění Goetha v ČR s minerálem v ruce. Díky aplikaci time TRIP, kterou si stáhnete do mobilních zařízení nebo tabletu, můžete cestovat časem. Projděte se na Goethovo náměstí na počátku 20. století a připravte se na setkání s J. W. Goethem, Gustavem Geipelem, Konradem Henleinem nebo mýtickou postavou zvanou Nahřbetskoč.

icnmapa

Den 6#

Národopisné muzeum

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ano

Vzdálenost od IC:

302 m

Časová náročnost:

30 min

Otevírací doba:

PO zavřeno ÚT-PÁ 9-12 13-17 SO-NE zavřeno (po předchozí domluvě je možné o víkendu otevřít)

Národopisná sbírka ašského muzea je v současné době prezentována v citlivě zrekonstruovaných prostorách bývalé městské knihovny v památkově chráněné budově čp. 635 (tzv. „hasičárna“) na Poštovním náměstí. Návštěvníci se zde dozvědí nejen o historii města a jeho okolí, ale i to, kde vzalo město svůj název a proč se objevili v městském znaku tři lipani. Část expozice je věnovaná historii dřívějších majitelů ašsko-neubergského panství, pánů z Neuberga a z Zedtwitz, a náboženským poměrům v regionu.

icnodkaz icnmapa

Den 7#

Evangelický kostel Dobrého Pastýře

Doprava:

Pěšky, kolo, auto, autobus

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

6,1 km

Časová náročnost:

1:50 h

Otevírací doba:

Pouze po domluvě v infocentru

Nejprve na tomto místě stával kostel z let 1480 – 1490, který vybudovali Zedtwitzové. Později nechala tato šlechta kostel přestavět do barokního stylu, jelikož již nevyhovoval svým rozměry úrovni zedtwitzkého Podhradského panství i jeho kapacita již byla nedostačující. Z původního kostel zůstala pouze věž. Věž kostela je v základech čtvercová, v patře poté osmiboká. Zdobí jí cibulovitá kupole. Jeho loď je obdélníková s vysokou střechou, po obou stranách vystupují malé kaple. Interiéry jsou dřevěné. Na jejich výrobu nebylo použito žádných hřebů, nýbrž kolíků. Interiéry jsou zdobeny malbou andělů od Rodiuse von Föslau z roku 1711. Oltář a chórové lavice od Jindřicha Šimona Zietlera z Doubravy pochází z roku 1710. Zajímavostí je obraz zámku v edikule. Předpokládá se, že se jedná o nejstarší vyobrazení dnes již zaniklého zámku v Kopaninách.

Video - Toulky Karlovarským krajem

icnmapa

Den 8#

Bývalý kostel sv. Trojice

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

534 m

Časová náročnost:

9 min

Otevírací doba:

Ne

Patřil k nejvýznamnějším historickým památkám Ašska. Byl postaven v letech 1747 – 1749 na místě původního kostelíka z roku 1622. Chrámová loď měla okolo 1000 míst a společně s lavicemi na třech dřevěných ochozech kostel poskytoval místo pro 2500 osob. Barokní oltář J. S. Zeitlera z roku 1754 a velké varhany z roku 1911 patřily k nejcennějším zařízením kostela. Při opravě v lednu 1960 došlo k požáru kostela., který během tří hodin zcela vyhořel. Později bylo zbořeno i zdivo věže. V roce 2003 byl obrys základů kostela vyznačen zídkou a opatřen dřevěným křížem.

icnmapa

Den 9#

Hasičárna

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ano

Vzdálenost od IC:

320 m

Časová náročnost:

6 min

Otevírací doba:

Út-Pá 9:00-12:00 13:00-17:00 So-Ne 1.6-30.9 10:00-16:00 1.10-31.5 10:00-14:00

Budova slouží občanům Aše od 18. října 1931. Navrhl ji architekt Emil Rösler a sloužila jako knihovna a zbrojnice městských dobrovolných hasičů a záchranářů. V roce 2014 prošla rekonstrukcí a v prvním patře se nyní nachází Muzeum Ašska.

icnodkaz icnmapa

Den 10#

Papírna Doubrava

Doprava:

Pěšky, kolo, auto, autobus

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

8 km

Časová náročnost:

2:24 h

Otevírací doba:

Ne

Mimořádný doklad papírenské tvorby na území Ašska. Historie papíren na Ašsku až k 16. - 17. století. Soubor fragmentů bývalé papírny se skládá ze základu budov papírny, vodního náhonu, kamenného mlecího kola, kamenné nádrže holandru datované 1750 a míchacích kádí na papírovinu. Odkrývání této památky trvalo několik let, v roce 2015 byla slavnostně zpřístupněna.

icnmapa

Den 11#

Pomník Dr. Martin Luther

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

563 m

Časová náročnost:

10 min

Otevírací doba:

Ne

Jediný svého druhu v České republice. Byl odhalen v roce 1883 u příležitosti 400. výročí narození Luthera. Autorem dvou metrové sochy je J. Rössner z Norimberka. Socha byla ulitá v umělecké slévárně v Norimberku a podstavec byl vyroben v sousedním městě Selb.

icnmapa

Den 12#

Městský hřbitov

Doprava:

Pěšky, kolo, auto, MHD

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,9 km

Časová náročnost:

40 min

Otevírací doba:

duben-září: 8:00-19:00 říjen-březen: 8:00-17:00

Již jediný hřbitov v Aši. Původní kaple byla zbourána v 90. letech 20. století a byla nahrazena smuteční kaplí. Na Hřbitově se nachází památník prusko-rakouské války z roku 1866 a památník 2. světové války. Na rozprašovacím paloučku se nachází socha „Příroda“ z roku 1985, autorem této sochy je Jaroslav Bocker.

icnodkaz icnmapa

Den 13#

Kamený most

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

561 m

Časová náročnost:

12 min

Otevírací doba:

Ne

Most byl postaven roku 1724. V roce 2024 to bude 300 let od jeho výstavby. Už několik desetiletí nefunkční most kdysi sloužil k překlenutí příkopu mezi starým a novým evangelickým hřbitovem. Poté, co zdejší evangelický kostel vyhořel (1960) a následně byl zbořen a hřbitov zrušen, přestal být most funkční (most se nachází cca 50 m od pomníku M. Luthera). Most byl vystavěn z lomové břidlice, dlouhý je 9,75 metru, široký 4,6 metru. Jeho jediný oblouk má rozpětí 3,25 metru a výšku 3,2. Celková výška mostu (k hornímu okraji zábradlí) činí šest a půl metru. Most je opatřen zděným zábradlím, šířka samotné mostovky činí 3,5 metru. Památkově chráněný je od roku 1987.

icnmapa

Den 14#

Kostel sv. Mikuláše

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

338 m

Časová náročnost:

8 min

Otevírací doba:

Ne 9:00 Út,St,Pá,So 17:00 St 8:00

Římskokatolický kostel byl postaven v blízkosti místa původního pozdně barokního kostela z roku 1780 františkolázeňským stavitelem K. Weidemannem v letech 1867 – 1871 jako jednolodní stavba s příčnou lodí a 48 metrů vysokou západní věží. V severní stěně je zasazena pamětní deska z původní stavby.

icnodkaz icnmapa

Den 15#

Salva Guardia

Doprava:

Pěšky, kolo, auto

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

269 m

Časová náročnost:

6 min

Otevírací doba:

Ne

Jedná se o kamenný reliéf s císařským znakem a erby, zhotovený na základě práva uděleného Zedtwitzům v lenním dopise z roku 1724. Znak je symbolem osvobození města od povinného ubytování vojska a možného drancováni. Reliéf byl dříve umístěn v oblouku zámecké brány. Po požáru byl novým majitelem sejmut a v roce 1892 zabudován do rohového pilíře zahrady dnešního muzea.

icnmapa

Den 16#

Benešův palouček

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

5,3 km

Časová náročnost:

1:35 h

Otevírací doba:

Ne

Benešův palouček se nachází na okraji města, přímo u státní hranice, nedaleko hraničního patníku 17/15. Místo, kde Dr. Edvard Beneš ilegálně překročil státní hranici 1. září 1915 při svém dramatickém útěku z c. a k. monarchie za prof. Masarykem do Švýcarska. Místo, kde se začaly tvořit dějiny samostatného Československa, je dnes dokonale skryto před zraky náhodného pozorovatele. Je zahalováno divokou přírodou, která v tomto hraničním pásmu zavládla po roce 1951, v období, kdy hranici zadrátoval komunistický režim. Proč začal Beneš plánovat ve svých 31 letech útěk z monarchie? Důvod je jednoduchý. Za ilegální činnost v domácí odbojové organizaci Maffie mu hrozilo každým dnem zatčení. Několik jeho spolupracovníků policie již dopadla. Nyní byla řada na něm. Trest smrti za velezradu visel ve vzduchu. Aš navštívil již na konci srpna 1915. Kde se v místním hotelu Lev setkal se svým spolužákem a spoluhráčem z pražské Slavie Dr. Amerlingem. Ten v té době pobýval v Aši jako lékař ve vojenském lazaretu, umístěném v budově ašského gymnázia (dnes ZŠ a MŠ Okružní), jen asi kilometr vzdálené od bavorské hranice. Slovo dalo slovo a cesta byla naplánovaná do nejmenších detailů. Dr. Amerling, důstojník c. a k. armády, byl známý tím, že si občas zašel do blízkých bavorských hospod na černé pivo. Cestu znal dobře, i pohyb bavorských a rakouských strážců hranic. První zářijový den přijel Dr. Beneš opět do Aše. V poledních hodinách 1. září se ve vycházkové uniformě vydává Dr. Amerling polní cestou směrem k bavorským hranicím. S velkým odstupem ho následuje nenápadný muž s kloboukem, příručním zavazadlem, batohem a falešným pasem – Edvard Beneš. Dr. Amerling svírá v ruce knihu, v případě, že narazí na bavorskou hlídku, rozevře ji za svými zády. To je signál pro Beneše, aby se ukryl. Na nejbližší bavorské nádraží v Schönwaldu je to lesními cestami několik kilometrů. Na cestě se náhle zjevuje bavorský četník, Beneš mizí v podrostu. Dr. Amerling četníka odláká, když se později vrátí na místo setkání, Beneše už nenalézá. Za čas dostal od Beneše lístek, že se v pořádku dostal vlakem do Hofu, odtamtud pak přes Mnichov do švýcarské Ženevy. Na jaře roku 1947 na tomto místě vzniklo upomínkové zátiší. Malý státní znak z kamenné drtě, obehnaný ze tří stran hliněným valem, v jehož čele bylo z černobílé mozaiky vyvedeno památné datum 1. IX. 1915.

icnmapa

Den 17#

Vila Gustava Geipela

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

190 m

Časová náročnost:

4 min

Otevírací doba:

Ne

Vila byla postavena v roce 1888 podle plánu firmy Köhler & Pscher, nechal si ji postavit Gustav Geipel – továrník a mecenáš Aše. Po jeho smrti ji koupila továrnická rodina Fischerů.

icnmapa

Den 18#

Památník Gustava Geipela

Doprava:

Pěšky, kolo, MHD

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,1 km

Časová náročnost:

22 min

Otevírací doba:

Ne

Památník byl postaven roku 1924, jeho autorem je Johannes Watzal. Památník je věnován ašskému měšťanovi a dobrodinci Gustavu Geipelovi. V roce 2014 byl zrekonstruován do původní podoby včetně reliéfu Gustava Geipela.

icnmapa

Den 19#

Památník Theodora Körnera

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,6 km

Časová náročnost:

39 min

Otevírací doba:

Ne

Památník byl odhalen v roce 1913 k 100. výročí úmrtí T. Körnera (*1791 †1813). V září 2013 vytvořila SUPŠ v Českém Krumlově novou bystu T. Körnera. Körner byl významným německým básníkem a vojákem.

icnmapa

Den 20#

Památník Friedricha Ludwiga Jahna

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,4 km

Časová náročnost:

36 min

Otevírací doba:

Ne

Památník byl odhalen v roce 1909 u příležitosti 60. výročí existence Ašského tělovýchovného spolku. F. L. Jahn (*1778 †1852) byl zakladatelem tělovýchovné jednoty a v Německu byl nazýván otcem gymnastiky. V září 2013 vytvořila SUPŠ v Českém Krumlově novou bystu F. L. Jahna.

icnmapa

Den 21#

Památník Friedricha Schillera

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,8 km

Časová náročnost:

43 min

Otevírací doba:

Ne

Památník je věnován slavnému německému básníkovi a příteli J. W. Goetha. Památník byl odhalen v roce 1905. Tvoří ho pamětní deska a reliéf s obličejem F. Schillera. Památník byl restaurován v roce 2014.

icnmapa