Vydejte se na cyklotrasu 2058 a objevte nejzápadnější kout Česka plný historie i přírodních krás. Trasa vás zavede k Trojmezí, kde se setkávají hranice Česka, Bavorska a Saska, projedete kolem bývalé železné opony i zaniklých vesnic, které kdysi kypěly životem. Čekají vás památníky, hraniční kameny i skvělé výhledy. Připravte se na jedinečný výlet po stopách minulosti!
Zvlněná krajina Ašského výběžku ukrývá fascinující příběhy i zapomenutá místa, která kdysi tvořila důležitou součást života na hranicích. Cyklotrasa 2058 vás provede tímto jedinečným regionem, kde se potkávají Čechy, Bavorsko a Sasko. Pojedete krajinou, která byla po desetiletí uzavřená železnou oponou, projedete kolem bývalých vesnic, historických památek i přírodních rezervací.
Na trase se setkáte s místy, která nesou stopy dramatických událostí – od zaniklé obce Újezd, přes vojenské signální stěny až po zapomenuté pomníky obětí válek. Projedete kolem hraničních přechodů, které se po vstupu Česka do Schengenského prostoru znovu otevřely a umožnily svobodný pohyb tam, kde dříve stála ostnatá bariéra.
Kromě historie vás čeká i nádherná příroda – luční potoky, lesní cesty i mokřady s chráněnými druhy. Stačí jen šlápnout do pedálů a vydat se na cestu napříč tímto krajem, kde se minulost prolíná s přítomností a kde za každou zatáčkou můžete objevit něco nového.
Hranice
Nejzápadnější město Česka, situované v Ašském výběžku, kde se stýkají Čechy, Bavorsko a Sasko. Jeho historie sahá až do 15. století a okolní cyklotrasy sledují historické hranice, což z něj činí ideální destinaci pro cyklisty.
Místní stezky vás zavedou nejen po bývalých továrních cestách, ale i přes hraniční přechody, které byly zpřístupněny díky Schengenské dohodě.
Pro milovníky historie nabízí město zajímavosti jako památník RAF, připomínající sestřelený britský bombardér, starobylé kostely nebo původní městskou architekturu.
Trojmezí
Jen 4,2 km od Hranic leží Trojmezí, kdysi obec Gottmansgrün, dnes téměř zapomenuté místo na konci Ašského výběžku. Dříve tu žilo téměř 1000 obyvatel, dnes jen pár lidí a opuštěná kasárna. Přesto zde najdete stopy historie – válečné pomníky připomínající boje z let 1866 a 1914–1918.
Po cestě můžete narazit na starý hrázděný dům čp. 2, typickou trojmezskou stavbu, nebo pozůstatky hostince Ziegenrück – Kozí hřbet, kde se kdysi zastavovali pocestní. Ideální místo pro objevování na kole!
Signálka
Jen 5,5 km od Hranic narazíte na bývalou signální stěnu, která kdysi tvořila součást železné opony. Hraniční pásmo bylo přísně střežené území s drátěnými ploty a hlídkami, bránící útěkům na Západ. Kvůli němu zmizely celé vesnice a krajina zůstala desítky let nepřístupná.
Dnes tu místo hlídek projíždějí cyklisté – podél bývalé signálky vznikla dálková trasa Iron Curtain Trail (ICT), která kopíruje hranici bývalého východního bloku. Skvělá příležitost projet si kus historie v přírodě, kterou roky neovlivňovala lidská činnost!
Pastviny
Na 8,7 km vaší trasy najdete odbočku na cyklotrasu 2057 a vstup do chráněného území Bystřina a Lužní potok. U rozcestí Nad Peklem překročíte Lužní potok a narazíte na ceduli označující národní přírodní památku.
Toto území je domovem vzácných druhů, jako je perlorodka říční či motýl hnědásek chrastavcový. Pokud si chcete výlet zpestřit o krásnou přírodu a klid mokřadních niv, tahle odbočka stojí za to!
Újezd
Na 13,4 km vaší cesty ležela kdysi nejzápadnější obec Česka – Újezd (Mähring). První zmínky sahají do roku 1331, ale ves zanikla po vysídlení a vzniku hraničního pásma. Dnes tu nenajdete domy ani statek, jen památník padlým v 1. světové válce, ukrytý v údolí Újezdského potoka.
Kousek odsud stojí Most Evropy, postavený v roce 2008 na základech starého spojení mezi českým Újezdem a německým Rehau.
Pod rotou
Na 14,2 km minete místo, kde stávala ves Dolina (Tiefenreuth) – po válce zanikla a dnes tu zůstalo jen jméno na mapě. V době železné opony zde kromě drátěného zátarasu byly i podzemní bunkry s pancéřovými střílnami.
Odbočíte-li vlevo, projedete kolem historické vodárny Aše z roku 1903 a můžete pokračovat k opuštěnému areálu Újezd či do Štítar. Kousek odtud na hranici najdete hraniční kámen z roku 1740.
Nové Domky
Na 17,9 km můžete odbočit 1,5 km k přeshraničnímu přechodu Nové Domky – Rehau, otevřenému symbolicky 1. května 2004 při vstupu ČR do EU. Na hranici tu najdete pomník Znovushledání se jmény tehdejších starostů.
Pokud se vydáte po signálce na jih, narazíte na poškozený hraniční kámen a místo, kudy 1. září 1915 utíkal Edvard Beneš do exilu. Palouček je lépe vidět z německé strany – stačí přejet hranici, odbočit vlevo a u rybníčku u hájovny se rozhlédnout mezi stromy.
Aš
Dříve tu stál největší evangelický kostel v Čechách, který v roce 1960 vyhořel a zmizel z panoramatu města. Při úpravách prostoru v roce 2004 byl odkryt náhrobek z roku 1740, dnes součást památníku. Pokud se chcete dozvědět více o historii Aše, doporučujeme zastávku a krátkou procházku po Goethově náměstí. Aš byla průmyslovým centrem a významným železničním uzlem. V roce 1951 odtud uprchl "vlak svobody" s cestujícími přes hranice do Bavorska.