20.03.2023
Už máte plány na prodloužený velikonoční víkend? Že ještě ne? Sbalte si do batohu pomlázku a vyrazte na Ašsko, do našeho nejzápadnějšího cípu. Přinášíme vám tip kam vyrazit a co si cestou přečíst a to nejen v podobě naučné stezky Údolím Bílého Halštrova.
Je tomu již skoro rok, co místní autorka Klára Teršová vydala historický román s názvem Bílý Pramen, který poukazuje na život na Ašsku těsně před druhou světovou válkou. Příběh mladé dívenky vysvětluje tehdejší atmosféru doby, napětí mezi Čechy a Němci a přibližuje tíhu osudů lidí, kteří zde žili.
Není divu, že si autorka pro román vybrala název Bílý Pramen. Je to právě pár kilometrů od Aše u vesničky Výhledy, kde pramení říčka zvaná Bílý Halštrov. Pro nás pro Čechy není tato říčka zas až tolik významná, to se však nedá říct o našich sousedech. Pro Němce představuje právě pramen Bílého Halštrova pramen jejich největší řeky, Weiße Elster.
Říčka jakoby připomínala propojení této české oblasti se sousedním Německem. A i místní příroda nese odkaz historie.
Od pramene Bílého Halštrova je možné se vydat po zelené stezce směr obec Vernéřov, kde se většina zmíněného románu odehrává. Tam navštívíte Bistro Fichtl a užijete si odpočinek u kávy, dortu nebo jiné místní dobroty.
Až načerpáte síly, můžete pokračovat opět po zelené turistické stezce do obce Dolní Paseky, kde k vašemu překvapení objevíte jeden z našich dvou místních léčivých minerálních pramenů. Osvěžení přijde vhod! Brzy se totiž vydáte na cestu, abyste těšně před vodní nádrží odbočili a dál vykročili již po žluté turistické trase směr Doubrava u Aše.
Doubrava vám odhalí pozůstatky historické papírny. Ašsko totiž odedávna představovalo kraj vody. Proto se zde stavěly nejen papírna poháněná vodou, ale i textilní fabriky.
Historii vám odhalí právě naučná stezka Údolím Bílého Halštrova, která u historické papírny začíná. Čítá 11 zastavení, která pojednávají zejména o historii obce a zdejším papírenském průmyslu. Původně ze šesti papíren v povodí Halštrova se do dneška zachovala pouze nejstarší papírna v Doubravě.
Tento památkově chráněný areál papírny v Doubravě stojí rozhodně za návštěvu. Najdeme ho právě v údolí potoku Bílý Halštrov. Památka pochází z počátku 17. století, ze kterého se naštěstí podařilo uchovat velkou část artefaktů. Tvoří ji základy budovy papírny, kamenné mlecí kolo, vodní náhon a kamenná nádrž holandru s několika míchacími nádržemi.
Papír vyrobený v Aši se vyvážel do celé Evropy na přelomu 17. a 18. století. Bohužel od poloviny 19. století začal papírenský průmysl na Ašsku upadat a úplně zanikl po druhé světové válce. Toto turisticky zajímavé místo se začalo obnovovat až v roce 2012 a tak si můžeme připomenout papírenskou minulost.
Náhon napájí nedaleký potok Bílý Halštrov a dnes slouží pro malou vodní elektrárnu. Vodní elektrárnu zakrývá netradiční vyhlídková věž, ze které je překrásný pohled do údolí. Vznikla zde také vycházková trasa vedoucí až do německého Bad Elsteru.
Naučná stezka dlouhá necelých 5 km vás však od papírny zavede ještě na další zajímavá místa, na zámeček v Kopaninách nebo v Doubravě. Stezka je celoročně přístupná, nenáročná a vede převážně po asfaltové komunikaci. Po cestě vás informuje 10 tabulí. Poslední jedenáctou naleznete v nedalekém městečku na německé straně v kouzelném lázeňském městečku Bad Elster.
Foto: Jan Hegeď