2°Cicon

icon Infocentrum: Zavřeno

Otevírací doba informačního centra

Pondělí 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Úterý 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Středa 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Čtvrtek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Pátek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Sobota Zavřeno Neděle Zavřeno
icon icon icon
cs arrow
  • English
  • Deutsch
icn

KOŘENY - Mezinárodní sochařské sympozium Aš 2022

10.08.2022

img

Sochařské umění oživí Ašské kořeny

Závěr tohoto léta bude v Sadech míru v Aši patřit umění. Konat se zde bude Mezinárodní sochařské sympozium, které organizátoři pojmenovali Kořeny. Ty mají být symbolem nejenom znovuoživení pouta mezi národy, které bylo zejména v minulém století násilně zpřetrháno. Vzniknout zde má až osm uměleckých děl z pískovce nebo kovu.



 



Jedním z organizátorů sochařského sympozia s mezinárodní účastí je karlovarský sochař Tomáš Dolejš. Jeho dílo není v západočeské Aši neznámé. Na dnes už pomyslné hranici mezi Českem a Bavorskem stojí jeho ocelová ruka společně s dřevěným spoludílem německého kolegy Wolfganga Stefana. A možná právě monument Podaná ruka byl tím, co dalo vzniknout projektu Kořeny. „Mám radost, jak se začíná formovat celý projekt a tým spolupracovníků z okruhu pořadatelů, ale i z řad města. Je skvělé, že se představitelé Aše pustili do takové akce,“ řekl k další spolupráci s městem Tomáš Dolejš s tím, že ústřední motiv kořenů může evokovat nejen historický odsun německého obyvatelstva z příhraničí. Inspiraci prý mohou umělci hledat v obnovených vztazích, návratu k rodině a přátelům nebo čistě jen v přírodním elementu.



 



V tuto chvíli jsou na řadě samotní umělci, kteří by se tvoření pod širým nebem chtěli zúčastnit. Stačí zaslat organizátorům vyplněnou přihlášku s ukázkou svého díla a návrhem sochy s námětem Kořeny. Porota složená z regionálních umělců, galeristů nebo představitelů města Aše z nich vybere až osm sochařů, kteří budou několik dní tvořit v prostředí příjemného parku v centru města. „Zájemci mohli své přihlášky posílat do 31. března 2022. Jednou z mála podmínek je občanství v Evropské unii. Každý vybraný výtvarník obdrží honorář a bude pro ně zajištěné ubytování a strava,“ vyjmenovala některé organizační body umělecká ředitelka sympozia Jitka Kůsová, sochařka a malířka, která má s pořádáním a účastí na uměleckých sympoziích bohaté zkušenosti, nejen na českém území. „Tvořit se bude buď z hořického pískovce, nebo z oceli,“ dodává. Ochuzeni nebudou kolemjdoucí, kteří budou moci dokonce ohodnotit nejlepší dílo. To získá Cenu diváka.



 



Sochařský pobyt v Aši podporuje město Aš a zařadilo jej do oslav 150 let od získání městských práv. „Pro občany našeho města i pro návštěvníky bude velmi atraktivní sledovat jedinečné práce umělců a jsem rád, že vzniklá díla zůstanou nedílnou součástí veřejného prostoru. Já osobně nepamatuji podobně zajímavý projekt, který navíc slibuje mezinárodní účast,“ řekl ke spolupráci radní města Pavel Klepáček.



               



Sympozium se bude konat od 3. do 17. září 2022. Slavnostním vyvrcholením pak bude vernisáž u příležitosti státního svátku ke Vzniku samostatného Československa 28. října. 



 



Podrobné informace a propozice k účasti zájemci najdou na Facebooku Kořeny – Mezinárodní sochařské sympozium Aš 2022.



 



Jitka Kůsová – umělecká ředitelka Mezinárodního sochařského sympozia Kořeny Aš 2022



materiály, jako je dřevo, sklolamino, bronz, nebo keramika. Zúčastnila se více než 70 sympozií v sedmi zemích Evropy. Je držitelkou certifikátu Mezinárodní sochař vydávaný organizací ISSA. Získala ceny uměleckých porot ve Francii, Itálii, Německu a v Česku. Její díla pak doputovala třeba do Německa, Francie, Itálie, nebo Švýcarska a samozřejmě do České republiky. V roce 2010 byla u zrodu nultého ročníku sympozia v Mostě. A od roku 2014 je uměleckou ředitelkou Mezinárodního sympozia Paměť krajiny v Klášterci nad Ohří.



 



Tomáš Dolejš – produkční Mezinárodního sochařského sympozia Kořeny Aš 2022



Karlovarský sochař, který se do povědomí širší veřejnosti dostal se svou prvotinou v podobě Zlaté Elsy pro karlovarský Music klub Rotes Berlin. Jeho díla, většinou z kovu, nedlouho na to přesáhla daleko hranice lázeňské metropole a jsou dnes součástí řady soukromých sbírek nejen v Česku, ale také v zahraničí, zejména v Německu. Zajímavostí je také, že kovové objekty najdeme hned v několika podnicích v Karlových Varech. Jmenujme například Slash Bar, Mimo Bacaro & Botega, Kino a kavárna Drahomíra a další. Mezi nejznámější svařená díla patří Ruka, Moje zpověď, Freedom nebo Vzdor. Tomáš Dolejš je již pravidelným účastníkem Mezinárodního sochařského sympozia v Thurnau, nebo Chebských dvorků. Za sebou má ale i několik úspěšných výstav, opět nejen na českém území.


Sochaři budou v Aši tvořit sochy z pískovce a kovu. Očekává se světová účast

V závěru léta se v Aši koná Mezinárodní sochařské sympozium s názvem a tématem Kořeny. Do předvýběru se přihlásilo padesát umělců z celého světa, kteří na zadané téma předložili bezmála sedmdesát návrhů. Komise složená z představitelů města, umění, ale i studentů z nich vybrala nakonec sedm autorů, jejichž díla budou umístěna ve veřejném prostoru.

Výběrová komise zasedla v pondělí 4. dubna v Městském domě dětí a mládeže Sluníčko v Aši. O tom, že jejich rozhodování nebylo jednoduché, svědčí tříhodinová debata nad téměř sedmi desítkami přihlášek. „Diskuse byla opravdu konstruktivní a v dobrém slova smyslu živá. Řešili jsme jak možnosti samotné realizace, tak konečné umístění v předem daných lokacích. Oceňuji přínosné postřehy jak umělecké ředitelky sympozia Jitky Kůsové, tak místní znalost architektů nebo starosty,“ řekl k průběhu výběru produkční akce Tomáš Dolejš s tím, že kritéria byla jasně dána a porota tak pracovala zejména vyřazovací metodou. Své slovo měla i místní mládež. O jednom z umělců, který bude v Aši tvořit, totiž rozhodl i Mládežnický parlament.

Do Aše přijedou sochy na téma kořeny ztvárnit sochaři ze Španělska, Iránu, Bulharska, Kosova, a tři z České republiky. „Zajímavé je, že vzdáleným kulturám z Asie nebo Ameriky nebylo jasné, co pro nás znamená slovo kořeny. Se zájemci jsem si ještě před přihlášením vyměnila mnoho emailů, než pochopili samotný význam. Ale ptali se také na podrobnosti technického rázu,“ dodala umělecká ředitelka sympozia, umělkyně Jitka Kůsová, kterou potěšil veliký zájem o účast. „Mnoho návrhů bylo abstraktního výrazu. Figurativních témat bylo méně, ale zaslané návrhy ve většině případů splňovaly vysokou úroveň náležející k mezinárodní účasti,“ dodala sochařka, která má s podobnými událostmi zkušenosti z celého světa. Do účasti vybraných výtvarníků ale zasáhla i aktuální situace, kdy vybraný umělec z Číny musel příjezd odříct kvůli epidemiologické covidové situaci v jeho zemi, jež mu neumožní vycestovat.

Pořadatelé nyní budou pokračovat v přípravách na zářijové sympozium. V blízké době představí vybrané autory a jejich návrhy na sociálních sítích. „Ladíme teď hlavně technickou stránku věci. V červnu pojedeme do Hořic vybrat pískovec, se kterým budou sochaři pracovat,“ upřesnil Tomáš Dolejš.

Mezinárodní sochařské sympozium se uskuteční ve dnech 3. až 17. září. Slavnostním vyvrcholením bude vernisáž u příležitosti státního svátku ke Vzniku samostatného Československa 28. října.

Facebook - KOŘENY - Mezinárodní sochařské sympozium Aš 2022

Členové výběrové komise:

Jitka Kůsová, umělecká ředitelka

Tomáš Dolejš, produkční

Dalibor Blažek, starosta

Petr Kostner, architekt

Pavel Zuna, architekt

Jiří Brouček, Základní umělecká škola R. Schumanna Aš

Dominik Král, Mládežnický parlament Aš

Dominika Richter, Teens klub Aš

 

Seznam vybraných umělců:

Františka Hausdorfová/Česká republika

Kamila Housová Mizerová/ Česká republika

Pedro Jordán /Španělsko

Václav Kyselka/Česká republika

A Kei Nakamura/Japonsko

Albulen Neziri /Kosovo

Agnessa Petrova/Bulharsko

Nejnovější novinky

Všechny novinky