1°Cicon

icon Infocentrum: 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00

Otevírací doba informačního centra

Pondělí 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Úterý 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Středa 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Čtvrtek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Pátek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Sobota Zavřeno Neděle Zavřeno
icon icon icon
cs arrow
  • English
  • Deutsch
icn
Putujte za krásami Ašska po svých

Putujte za krásami Ašska po svých

iconZačít objevovat
overlay overlay

Turistika

Nebesa, Krásná nebo třeba Výhledy. Už jen tyto názvy osad a obcí samy samy o sobě stačí, abyste pocítili neodolatelnou chuť vyrazit na pěší túru. Zjistíte sami, že jména nepřeháněla.

Připravili jsem pro Vás turistický program na 7 dnů

Zvolte délku pobytu

icon icon icon

1#

Trojmezí

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

14,7 km

Časová náročnost:

4:22 h

Otevírací doba:

Ne

Kde se setkávají tři státy a dělí východ a západ

Trojmezí, známé také jako Trojstátí, je jedinečné místo, kde se setkávají tři státy – Česká republika, Bavorsko a Sasko. Toto magické místo je důležitým symbolem historických hranic a zároveň spojuje východní a západní kultury. Připravte se na dobrodružství a objevte toto fascinující místo.

Historie a kultura:

Trojmezí má bohatou historii, a jeho původní název "Gottmannsgrün" stále rezonuje v paměti místních obyvatel. Toto bylo první osídlení v oblasti Hranicka, a dnes zde žije okolo 30 obyvatel. Místo je plné historických památek, včetně bývalé roty pohraniční stráže, památníků věnovaných padlým vojákům a pozůstatků staveb z období Sudet.

Přírodní krása:

Trojmezí leží v nádherné krajině chráněné lokality Bystřina – Lužní potok. Zde najdete přehradní nádrž, která je domovem raků říčních, ledňáčka říčního a škeblí rybničních. Pro milovníky přírody je to ráj. Cesta k Trojstátí je obklopena mohutnými stromy a nabízí krásné výhledy na krajinu.

Odkazy na minulost:

Při procházce k Trojstátí narazíte na zbytky mlýnských náhonů, mlýnů a úkrytů pohraniční stráže z doby totality. V zdejší zdi je zabudován mlýnský kámen, který připomíná mlynářský cech. Smírčí kříž a štola železné rudy jsou další historické pozůstatky, které můžete objevit během svého putování.

Trojstátí:

Samotný bod Trojstátí není označen, protože leží v potoce mezi historickými kameny. Avšak hraniční kameny z roku 1844 s označením DB (Deutschland Bayern), DS (Deutschland Sachsen) a C (Česká republika) jasně ukazují, kde se setkávají tyto tři státy. Toto místo je důležitým symbolem spojení a historického dělení.

Cesta sem:

Trojstátí je přístupné po cyklostezce č. 2058, červené turistické trase nebo naučné stezce. Cesta vede nedotčenou krajinou a nabízí jedinečný pohled na historické a přírodní poklady tohoto regionu.

 

Přijďte a objevte Trojmezí/Trojstátí, kde se setkávají tři státy a historie dýchá v každém kameni. Toto místo vás okouzlí svou jedinečností a krásou.

icnmapa

2#

Pramen v Doubravě

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

8,2 km

Časová náročnost:

2,5 h

Otevírací doba:

Ne

V roce 2008 nechalo město Aš tento pramen prozkoumat a bylo zjištěno, že má léčebné účinky. V roce 2009 byl pramen v Doubravě vysvěcen pravoslavným arcibiskupem a metropolitou Kryštofem. Následně byl přejmenován na Pramen století. Po srovnání bylo zjištěno, že má Pramen století stejné složení jako Zelený pramen v sousedním německém městě Bad Elster. Díky těmto faktům může Doubrava v budoucnu konkurovat okolním lázeňským městům. Chystaná revitalizace Doubravy dodá místu lázeňského ducha a vznikne tak příjemné lázeňské místo. Pramen je prospěšný při lázeňské léčbě srdečních a oběhových onemocnění, chorob pohybového aparátu i k léčbě onemocnění ledvin a močových cest.

icnmapa

3#

Pramen Bílý Halštrov

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

8,6 km

Časová náročnost:

2,5 h

Otevírací doba:

Ne

Nachází se přibližně 6 km od města Aše. Vtéká do vodní nádrže Bílý Halštrov poblíž obce Podhradí, dále teče do Doubravy a následně do Německa, kde se mění v řeku Weisse Elster, protéká také lázněmi Bad Elster. Na našem území má tok délku 11,1 km. V roce 1898 byl na prameni Bílého Halštrova vybudován památník a v 90. letech 20. stol. bylo toto místo upraveno a tím vybudováno odpočinkové místo s lavičkami.

icnmapa

4#

Pramen v Dolních pasekách

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

5,4 km

Časová náročnost:

1,45 h

Otevírací doba:

1.5 - 31.10 7:00 - 20:00 1.11 - 30.4 8:00 - 18:00

Tento pramen je zmiňován již ve 12. století a v 16. století byl považován za léčebný. Na pokyn Ašského továrníka Gustava Geipela byl pramen v roce 1870 testován a následně zde byl vybudován dřevěný altán. V roce 1930 byl altán přestavěn na zděný pavilon, který zde stojí dodnes. Dle místních pověstí má pramen blahodárný vliv na dlouhověkost a potenci. Dále je doporučován při svalovém revmatismu, poruchách látkové výměny a při dně. Svým složením je blízký pramenům, které vyvěrají v lázeňském městě Bad Brambach.

icnmapa

5#

Knihovna

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

0 km

Časová náročnost:

Libovolná

Otevírací doba:

Oddělení pro dospěle: PO-ST 9-12 13-17:30 ČT 9-12 13-16:30 PÁ 9-12 13:18-30 Oddělení pro děti: PO-ÚT 13-17 ST 9-11 13-17 ČT zavřeno PÁ 13-17

Stavbu navrhl významný architekt Josef Zasche a v roce 1904 byla zahájena. Budova sloužila jako městská spořitelna, tvořil ji honosný interiér a velmi odolné trezory. V roce 2011 proběhla kompletní rekonstrukce budovy, nyní je zde knihovna.

icnodkaz icnmapa

6#

Goethova skalka

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

8,7 km

Časová náročnost:

2,5 h

Otevírací doba:

Ne

Pozoruhodné Goethovy skály nejsou pouze chráněný přírodní výtvor zvaný Goethova skalka. Jsou také nejzápadnější horolezeckou lokalitou v ČR. Zajímavostí je, že skály jsou z čistého křemene. Jedná se o nejvyšší část křemenného valu, který je součástí pohoří Smrčiny.

Goethovy skály mají od roku 1972 status přírodní památky. Ke svému jménu přišly díky milovníkovi dalekých výhledů. Tím nebyl nikdo jiný než J. W. Goethe, který se z jejich vrcholků často kochal pohledem do vnitrozemí.

Skalní uskupení tvoří jedenáct masívků a jedna věž lemující okraje strže. Pohled na bílé skály olemované borovým hájem a modrou oblohou v pravý okamžik navodí velice příjemnou a slunnou atmosféru.

icnmapa

7#

Nejzápadnější bod ČR

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

8,6 km

Časová náročnost:

3 h

Otevírací doba:

Ne

Nejzápadnější bod České republiky se nachází v bývalém Újezdě v obci Krásná u Aše. K bodu se dostaneme po zelené turistické značce. Česko Německou hranici zde tvoří potok, nejzápadnější bod najdeme na těchto souřadnicích 50°15‘9.900“sš, 12°5’26.412“vd. Bod je označen nejzápadnějším českým hraničním mezníkem z roku 1844. V blízkosti nejzápadnějšího bodu byl v roce 2008 vybudován Most Evropy - Most Přátelství, který spojuje Českou republiku a Německo. Tento most byl vybudován díky Smrčinskému spolku v Aši a díky spolupráci s Německou stranou. V roce 2010 byly instalovány ukazatele, které turisty k mostu přímo dovedou.

https://www.livetouring.com/cs/track/0225-cyklotrasa-z-ase-do-ase

icnodkaz icnmapa

Zobrazit všechny