2°Cicon

icon Infocentrum: 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00

Otevírací doba informačního centra

Pondělí 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Úterý 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Středa 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Čtvrtek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Pátek 9:00 - 12:00 12:30 - 17:00
Sobota Zavřeno Neděle Zavřeno
icon icon icon
cs arrow
  • English
  • Deutsch
icn
Putujte za krásami Ašska po svých

Putujte za krásami Ašska po svých

iconZačít objevovat
overlay overlay

Turistika

Nebesa, Krásná nebo třeba Výhledy. Už jen tyto názvy osad a obcí samy samy o sobě stačí, abyste pocítili neodolatelnou chuť vyrazit na pěší túru. Zjistíte sami, že jména nepřeháněla.

Vše

Zvolte délku pobytu

icon icon icon

1#

Trojmezí

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

14,7 km

Časová náročnost:

4:22 h

Otevírací doba:

Ne

Kde se setkávají tři státy a dělí východ a západ

Trojmezí, známé také jako Trojstátí, je jedinečné místo, kde se setkávají tři státy – Česká republika, Bavorsko a Sasko. Toto magické místo je důležitým symbolem historických hranic a zároveň spojuje východní a západní kultury. Připravte se na dobrodružství a objevte toto fascinující místo.

Historie a kultura:

Trojmezí má bohatou historii, a jeho původní název "Gottmannsgrün" stále rezonuje v paměti místních obyvatel. Toto bylo první osídlení v oblasti Hranicka, a dnes zde žije okolo 30 obyvatel. Místo je plné historických památek, včetně bývalé roty pohraniční stráže, památníků věnovaných padlým vojákům a pozůstatků staveb z období Sudet.

Přírodní krása:

Trojmezí leží v nádherné krajině chráněné lokality Bystřina – Lužní potok. Zde najdete přehradní nádrž, která je domovem raků říčních, ledňáčka říčního a škeblí rybničních. Pro milovníky přírody je to ráj. Cesta k Trojstátí je obklopena mohutnými stromy a nabízí krásné výhledy na krajinu.

Odkazy na minulost:

Při procházce k Trojstátí narazíte na zbytky mlýnských náhonů, mlýnů a úkrytů pohraniční stráže z doby totality. V zdejší zdi je zabudován mlýnský kámen, který připomíná mlynářský cech. Smírčí kříž a štola železné rudy jsou další historické pozůstatky, které můžete objevit během svého putování.

Trojstátí:

Samotný bod Trojstátí není označen, protože leží v potoce mezi historickými kameny. Avšak hraniční kameny z roku 1844 s označením DB (Deutschland Bayern), DS (Deutschland Sachsen) a C (Česká republika) jasně ukazují, kde se setkávají tyto tři státy. Toto místo je důležitým symbolem spojení a historického dělení.

Cesta sem:

Trojstátí je přístupné po cyklostezce č. 2058, červené turistické trase nebo naučné stezce. Cesta vede nedotčenou krajinou a nabízí jedinečný pohled na historické a přírodní poklady tohoto regionu.

 

Přijďte a objevte Trojmezí/Trojstátí, kde se setkávají tři státy a historie dýchá v každém kameni. Toto místo vás okouzlí svou jedinečností a krásou.

icnmapa

2#

Pramen v Doubravě

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

8,2 km

Časová náročnost:

2,5 h

Otevírací doba:

Ne

V roce 2008 nechalo město Aš tento pramen prozkoumat a bylo zjištěno, že má léčebné účinky. V roce 2009 byl pramen v Doubravě vysvěcen pravoslavným arcibiskupem a metropolitou Kryštofem. Následně byl přejmenován na Pramen století. Po srovnání bylo zjištěno, že má Pramen století stejné složení jako Zelený pramen v sousedním německém městě Bad Elster. Díky těmto faktům může Doubrava v budoucnu konkurovat okolním lázeňským městům. Chystaná revitalizace Doubravy dodá místu lázeňského ducha a vznikne tak příjemné lázeňské místo. Pramen je prospěšný při lázeňské léčbě srdečních a oběhových onemocnění, chorob pohybového aparátu i k léčbě onemocnění ledvin a močových cest.

icnmapa

3#

Pramen Bílý Halštrov

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

8,6 km

Časová náročnost:

2,5 h

Otevírací doba:

Ne

Nachází se přibližně 6 km od města Aše. Vtéká do vodní nádrže Bílý Halštrov poblíž obce Podhradí, dále teče do Doubravy a následně do Německa, kde se mění v řeku Weisse Elster, protéká také lázněmi Bad Elster. Na našem území má tok délku 11,1 km. V roce 1898 byl na prameni Bílého Halštrova vybudován památník a v 90. letech 20. stol. bylo toto místo upraveno a tím vybudováno odpočinkové místo s lavičkami.

icnmapa

4#

Pramen v Dolních pasekách

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

5,4 km

Časová náročnost:

1,45 h

Otevírací doba:

1.5 - 31.10 7:00 - 20:00 1.11 - 30.4 8:00 - 18:00

Tento pramen je zmiňován již ve 12. století a v 16. století byl považován za léčebný. Na pokyn Ašského továrníka Gustava Geipela byl pramen v roce 1870 testován a následně zde byl vybudován dřevěný altán. V roce 1930 byl altán přestavěn na zděný pavilon, který zde stojí dodnes. Dle místních pověstí má pramen blahodárný vliv na dlouhověkost a potenci. Dále je doporučován při svalovém revmatismu, poruchách látkové výměny a při dně. Svým složením je blízký pramenům, které vyvěrají v lázeňském městě Bad Brambach.

icnmapa

5#

Knihovna

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

0 km

Časová náročnost:

Libovolná

Otevírací doba:

Oddělení pro dospěle: PO-ST 9-12 13-17:30 ČT 9-12 13-16:30 PÁ 9-12 13:18-30 Oddělení pro děti: PO-ÚT 13-17 ST 9-11 13-17 ČT zavřeno PÁ 13-17

Stavbu navrhl významný architekt Josef Zasche a v roce 1904 byla zahájena. Budova sloužila jako městská spořitelna, tvořil ji honosný interiér a velmi odolné trezory. V roce 2011 proběhla kompletní rekonstrukce budovy, nyní je zde knihovna.

icnodkaz icnmapa

6#

Goethova skalka

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

8,7 km

Časová náročnost:

2,5 h

Otevírací doba:

Ne

Pozoruhodné Goethovy skály nejsou pouze chráněný přírodní výtvor zvaný Goethova skalka. Jsou také nejzápadnější horolezeckou lokalitou v ČR. Zajímavostí je, že skály jsou z čistého křemene. Jedná se o nejvyšší část křemenného valu, který je součástí pohoří Smrčiny.

Goethovy skály mají od roku 1972 status přírodní památky. Ke svému jménu přišly díky milovníkovi dalekých výhledů. Tím nebyl nikdo jiný než J. W. Goethe, který se z jejich vrcholků často kochal pohledem do vnitrozemí.

Skalní uskupení tvoří jedenáct masívků a jedna věž lemující okraje strže. Pohled na bílé skály olemované borovým hájem a modrou oblohou v pravý okamžik navodí velice příjemnou a slunnou atmosféru.

icnmapa

7#

Nejzápadnější bod ČR

Doprava:

Pěšky, auto, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

8,6 km

Časová náročnost:

3 h

Otevírací doba:

Ne

Nejzápadnější bod České republiky se nachází v bývalém Újezdě v obci Krásná u Aše. K bodu se dostaneme po zelené turistické značce. Česko Německou hranici zde tvoří potok, nejzápadnější bod najdeme na těchto souřadnicích 50°15‘9.900“sš, 12°5’26.412“vd. Bod je označen nejzápadnějším českým hraničním mezníkem z roku 1844. V blízkosti nejzápadnějšího bodu byl v roce 2008 vybudován Most Evropy - Most Přátelství, který spojuje Českou republiku a Německo. Tento most byl vybudován díky Smrčinskému spolku v Aši a díky spolupráci s Německou stranou. V roce 2010 byly instalovány ukazatele, které turisty k mostu přímo dovedou.

https://www.livetouring.com/cs/track/0225-cyklotrasa-z-ase-do-ase

icnodkaz icnmapa

8#

Modrá trasa

Délka trasy:

26,7 km

Nastoupáme:

637 m

Časová náročnost:

8:11 h

1. Ostroh  (Hrad Seeberg) -  Románský hrad postaven koncem 12. století, později přestavěn v gotickém a renesančním stylu. Hrad se skládá ze dvou částí a to z gotického a románského paláce. Nyní se na hradě nachází několik expozic.

2. Hazlov

3. Goethova Skalka - Je skalní útvar měřící 400 m do délky a 10 m do výšky, tvoří ho menší křemencové skalky, díky tomu je tento útvar zařazen mezi přírodní památky.

4. Mokřiny

5. Aš - Nejzápadnější město České republiky, první písemné záznamy o Aši jsou z roku 1270. Aš oplývá krásnou přírodou a několika pamětihodnostmi, mezi ty nejvýznamnější patří ašské Muzeum, Radnice, kostel sv. Mikuláše, socha Dr. Martina Luthera a rozhledna na vrchu Háj.

6. Vrch Háj (Rozhledna) - Tato majestátní stavba rozhledny byla postavena roku 1904, měří 34m a stojí na vrchu Háj, který má výšku 758 m. n. m. Je to jedna z největších a nejmohutnějších Bismarckových rozhleden.

7. Podhradí  - zřícenina hradu Neuberg Zřícenina hradu Neuberg v Podhradí je nejstarší památkou na Ašsku, první písemné známky pochází z roku 1288. Hrad prošel několika požáry, nyní je zachována pouze 22 m vysoká věž a obvodové zdi přilehlého zámku.

8. Studánka

icnmapa

9#

Červená trasa

Délka trasy:

35 km

Nastoupáme:

579 m

Časová náročnost:

10:00 h

1. Libá - Zámek Libá - nyní v rekonstrukci

2. Aš - Nejzápadnější město České republiky, první písemné záznamy o Aši jsou z roku 1270. Aš oplývá krásnou přírodou a několika pamětihodnostmi, mezi ty nejvýznamnější patří ašské Muzeum, Radnice, kostel sv. Mikuláše, socha Dr. Martina Luthera a rozhledna na vrchu Háj

3. Krásná - Obec Krásná leží západně od Aše, směrem přes Krásnou se nachází nejzápadnější bod České republiky, označen hraničním mezníkem 1844

4. Studánka

5. Hranice

6. Trojmezí

7. Trojmezí Čech, Bavorska a Saska - Trojmezí je bod, kde se kříži tři historické hranice mezi Čechami, Bavorskem a Saskem.  Tento bod je vyznačen hraničním mezníkem 1844. 

icnmapa

10#

Zelená trasa 1.0

Délka trasy:

20,8 km

Nastoupáme:

312 m

Časová náročnost:

6:02 h

1. Hazlov

2. Výhledy - Výhledy se nacházejí cca 8 km od Aše

3. Pramen Bílého Halštrova - Nachází se cca 6 km od Aše, na území ČR má délku 11,1 km. Dále teče přes vodní nádrž u Podhradí, přes Doubravu až na území Německa, kde se mění v řeku Weisse Elster. V roce 1898 byl na prameni Bílého Halštrova postaven památník, v 90. letech 20. stol. bylo místo dále upraveno a v roce 2013 zde byly vybudovány nové přístupové cesty

4. Vernéřov

5. Dolní Paseky (minerální pramen) - Na tomto místě se setkává zelená a žlutá turistická značka, tento pramen je zmiňován již od 12. stol., v 16. stol. byl považován za léčebný a v roce 1930 byl na prameni postaven zděný pavilon.

6. Bílý Halštrov - přehrada

7. Podhradí

8. Podhradí - žel. st.

icnmapa

11#

Okruh Vernéřov – Elster – Horní Paseky – Vernéřovské doly

Doprava:

Pěšky, auto, kolo, autobus

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

6,5 km

Časová náročnost:

2 h

Otevírací doba:

Ne

Autorem stezky je: Smrčiny, z.ú.

https://www.smrciny.cz/

https://www.smrciny.cz/o-stezce-zanikle-vernerovsko/

Trasa je dlouhá 6,5km. Okruh vede přes zaniklé Vernéřovsko s místním revitalizovaným hřbitovem. Na trase dále najdete zajímavé pohledy do minulosti, kde si prohlédnete poměrně zachovalé základy hospod a mlýnů. Vede kolem zrekonstruované Vily Marty, která kdysi sloužila jako zotavovací lázně. Na stezce dále uvidíte zachovaný důlní odval.

icnodkaz

12#

Naučná stezka údolím Bílého Halštrova

Doprava:

Pěšky, auto, kolo, autobus

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

9,2 km

Časová náročnost:

2:46 h

Otevírací doba:

Ne

Zpřístupnění památek v údolí Halštrova mezi Kopaninami a Bad Elstrem. Hlavní cíl projektu, na obou stranách hranic, je obnovení historicky významných míst v Doubravě na Ašsku a v Bad Elsteru. Za tímto účelem byl v Doubravě upraven areál památkové chráněné papírny (holendru). V Bad Elstru došlo k zrestaurování památkově chráněné dřevěné budovy ve slunečních, vzdušných lázních a venkovní plovárně. Okolí papírny v Doubravě bylo revitalizováno a byla vybudovaná vyhlídka. V prostoru najdete artefakty z Ašského muzea patřící k původní papírně. Dále je vyznačená naučná stezka, která zahrnuje 11 informačních bodů. Na každé zastávce jsou umístěny informační tabule s podrobným popisem lokality – papírna, kostel, hřbitov, apod.…

icnmapa

13#

Naučná stezka na cestě k Trojstátí

Doprava:

Pěšky, auto, kolo, autobus

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

12,3 km

Časová náročnost:

3:29 h

Otevírací doba:

Ne

Z města Hranice k trojmezí Čech, Saska a Bavorska a zpět vede naučná stezka s 9 zastaveními. Na nich se dozvíte více o této odlehlé, ale krásné krajině.

icnodkaz icnmapa

14#

Zelená trasa 2.0

Délka trasy:

6,6 km

Nastoupáme:

81 m

Časová náročnost:

1:52 h

1. Krásná

2. Historický zeleninový sklep

3. Hřbitov zaniklé obce

4. Most Evropy

5. Nejzápadnější bod

icnmapa

15#

Lesmistrova cesta

Doprava:

Pěšky, kolo

Vstupné:

Ne

Vzdálenost od IC:

1,8 km

Časová náročnost:

45 min

Otevírací doba:

Ne

Tato naučná stezka je dlouhá 3km. Lesmistrova cesta neboli Den lesa je zaměřená na posílení podvědomí veřejnosti v oblasti životního prostředí za pomoci takovéto stezky. Cestou najdete 5 stanovišť, kde se na příkladech v praxi ukazují procesy hospodaření v lesích. Rozdělení stanovišť: 1. Mladý les ve stáří cca 2-6 let 2. Bukový porost ve stáří cca 25 let 3. Nově vysazený bukový porost 4. Probírka ve smrkovém porostu 5. Praktická ukázka sadby lesa

icnmapa

16#

Žlutá trasa

Délka trasy:

26,5 km

Nastoupáme:

632 m

Časová náročnost:

8:07 h

1. Nový Žďár

2. Nebesa

3. Pramen Bílého Halštrova

4. Hraniční přechod Horní Paseky / Bad Brambach

5. Horní Paseky - Nedaleko Horních Pasek se nachází Stráž u Aše – hraniční stráž

6. Dolní Paseky - minerální pramen

7. Vrch Háj Aš - rozhledna

8. Rozcestí pod Hájem

9. Přehrada Bílý Halštrov

10. Doubrava

11. Hraniční přechod Doubrava / Bad Elster

icnmapa